30. rocznica pożaru w hali Stoczni Gdańskiej

wbijamszpile.pl 4 godzin temu

30 lat temu, 24 listopada 1994 roku, Gdańsk doświadczył jednej z największych tragedii w swojej powojennej historii. W wyniku pożaru, który wybuchł w hali Stoczni Gdańskiej, życie straciło siedem osób, a ponad 300 doznało ciężkich poparzeń. Z okazji tej bolesnej rocznicy władze miasta oraz eksperci organizują wydarzenia upamiętniające oraz konferencję naukową poświęconą leczeniu pacjentów oparzonych.

24 listopada 1994 roku hala Stoczni Gdańskiej była miejscem koncertu zespołu Golden Life oraz wspólnego oglądania ceremonii MTV. W trakcie wydarzenia wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się błyskawicznie, wywołując panikę. W ciasnej przestrzeni doszło do tratowania się uczestników próbujących wydostać się na zewnątrz. Ofiarami byli głównie młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale także ochroniarze i osoby pomagające w ewakuacji.

Spalona hala została rozebrana, ale miejsce tragedii nie zostało zapomniane. Dziś znajduje się tam pomnik – fragment muru z tablicą upamiętniającą ofiary, na której widnieje cytat z piosenki Golden Life: „Życie choć piękne tak kruche jest”.

Czytaj więcej: Katastrofa lotnicza w Gdyni. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska

Nigdy nie ustalono sprawcy

Po tragicznym pożarze w hali Stoczni Gdańskiej, który miał miejsce 24 listopada 1994 roku, przeprowadzono śledztwo mające na celu ustalenie odpowiedzialnych za zdarzenie. W wyniku postępowania sądowego, 8 czerwca 2010 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał ówczesnego kierownika hali, Ryszarda Gackiego, na karę 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby 4 lat.

Organizatorzy imprezy z Agencji FM oraz były komendant stoczniowej straży pożarnej zostali uniewinnieni.

Przyczyną pożaru było podpalenie, jednak sprawcy tego czynu nigdy nie ustalono.

Upamiętnienie ofiar pożaru w hali Stoczni Gdańskiej

W niedzielę, 24 listopada, o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość przy Pomniku Ofiar Pożaru na ul. Jana z Kolna. Władze miasta, w tym zastępca prezydenta Piotr Grzelak oraz radna Anna Golędzinowska – jedna z ocalałych z pożaru – zapalą znicze ku pamięci tych, którzy zginęli.

Tragedia ta była lekcją pokory wobec siły żywiołu i skutków ludzkiego błędu. Dzięki wysiłkom lekarzy, rehabilitantów i naukowców z Gdańska wielu poszkodowanych wróciło do zdrowia, a ich historie stały się inspiracją dla dalszego rozwoju medycyny.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału