Alberta i Ontario – ramię w ramię

goniec.net 5 dni temu

Premierzy prowincji Alberta i Ontario podpisali 7 lipca dwa porozumienia, zobowiązujące ich do rozwoju infrastruktury mającej na celu zwiększenie eksportu energii i kluczowych minerałów, a także do wzmocnienia handlu międzyprowincjonalnego w celu wsparcia kluczowych gałęzi przemysłu w obu prowincjach.

Premierzy podpisali dwa memoranda o porozumieniu (MOU) na konferencji prasowej podczas wizyty premiera Ontario Douga Forda na Calgary Stampede. Pierwsze porozumienie koncentruje się na rozwoju infrastruktury, takiej jak rurociągi i linie kolejowe dla ropy, gazu i kluczowych minerałów z Alberty i Ontario, aby mogły trafić na rynki globalne.
Drugie działanie zwiększa możliwości handlu międzyprowincjonalnego – Alberta zobowiązała się do priorytetowego traktowania pojazdów wyprodukowanych w Kanadzie w swoich flotach rządowych, a Ontario zwiększyło dostępność produktów alkoholowych wyprodukowanych w Albercie w swoich sklepach detalicznych.

„Dzisiaj zrobiliśmy istotny krok naprzód w jednoczeniu naszego kraju, gdyż Alberta łączy siły z Ontario, aby realizować nasze wspólne cele wzrostu gospodarczego, możliwości i dobrobytu” – powiedziała premier Alberty Danielle Smith.

„Łączymy się z Ontario, aby wzmocnić nasz głos i podwoić nasze wysiłki, aby wspólnie wytyczyć ścieżkę rozwoju dla Alberty, dla Ontario i dla Kanady”.

Najnowsze porozumienia zawarto po podpisaniu przez obu premierów protokołu ustaleń 1 czerwca w Saskatoon w sprawie zniesienia barier w handlu między prowincjami.

Podczas konferencji prasowej 7 lipca Smith ponowiła swój apel do Ottawy o uchylenie lub rewizję polityki federalnej, która jej zdaniem hamuje rozwój kanadyjskiego sektora energetycznego, a także górnictwa i produkcji.

Przywołała ustawę o ocenie skutków, zakaz tankowców w Kolumbii Brytyjskiej, przepisy dotyczące zerowej emisji netto energii elektrycznej oraz limit emisji ropy naftowej i gazu – w ostatnich miesiącach wielokrotnie wzywała rząd federalny do ich zniesienia.
Ford powtórzył apel Smitha o zmianę polityki federalnej, mówiąc, iż Kanada potrzebuje „pewności regulacyjnej”, aby „przyciągnąć tego rodzaju inwestycje sektora prywatnego, które będą miały najważniejsze znaczenie dla budowy tej infrastruktury energetycznej i handlowej”.

„Nikt nie zbuduje rurociągu do wód przybrzeżnych, jeżeli będzie zakaz tankowców — to najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem , zakaz tankowców” — powiedział Ford. „Nikt nie zainwestuje w otwarcie kopalni, jeżeli potrzeba 15 lat, aby uzyskać zgodę”.

Ford powiedział, iż obie prowincje mają na celu wsparcie dużych projektów infrastrukturalnych, w tym nowych rurociągów — zbudowanych ze stali z Ontario — w celu transportu zachodniokanadyjskiej ropy naftowej i gazu do istniejących i potencjalnych rafinerii w południowym Ontario. Powiedział również, iż kanadyjska energia mogłaby dotrzeć na rynki międzynarodowe za pośrednictwem nowego głębokowodnego portu nad James Bay w północnym Ontario.
Ford zaproponował również nowe linie kolejowe, które mają połączyć region Pierścienia Ognia w Ontario, ważne projekty wydobywcze i zakłady przetwórcze z portami zachodniej Kanady.

Alberta i Ontario rozpoczną w tym roku wspólne wstępne studium wykonalności, którego celem będzie określenie optymalnych tras korytarzy gospodarczych i energetycznych, ocena narzędzi finansowych i handlowych, znalezienie sposobów na przyciągnięcie prywatnych inwestycji oraz wykorzystanie krajowych łańcuchów dostaw w celu wsparcia projektów.
Zapytany, czym dwa niedawno podpisane porozumienia będą się różnić od poprzednich umów i jak wpłyną na ewentualne zmiany, Ford odpowiedział, iż różnica polega na tym, iż on i premier Smith są „ludźmi czynu”, a nie „ludźmi gadania”.

Ford powiedział na konferencji prasowej 7 lipca, iż ​​zachodnia Kanada była „strasznie traktowana” przez rząd federalny w ciągu ostatniej dekady i wyraził nadzieję, iż wszyscy premierzy będą w stanie współpracować z nowym rządem liberalnym pod przewodnictwem premiera Marka Carneya.

„Ottawa musi zacząć okazywać szacunek wspaniałym ludziom na Zachodzie, szczególnie Saskatchewan i Alberta” – powiedział Ford. Twierdził, iż Carney wydaje się mieć inne podejście niż jego poprzednik, Justin Trudeau, opisując je jako bardziej skoncentrowane na biznesie i wydajności.

„Daję premierowi Carneyowi szansę, jak dotąd wszystko jest w porządku”.

Today, Alberta and Ontario joined forces to drive development of new pipelines and energy infrastructure to unleash our provincial and national economies!

Learn more: https://t.co/IqrpYNLCrj pic.twitter.com/LqbdocQNy8

— Danielle Smith (@ABDanielleSmith) July 7, 2025


Idź do oryginalnego materiału