Minęły dwa tygodnie, odkąd w Los Angeles wybuchła seria pożarów, z których największy spłonął ponad 23 713 akrów i uszkodził lub zniszczył ponad 7 000 domów i budowli. W tym samym tygodniu, w którym wybuchły pożary, „The New York Times” doniósł, iż rok 2024 był nie tylko najcieplejszym rokiem w historii, ale także iż temperatury przekroczył średnią światową sprzed rewolucji przemysłowej.
Bez względu na to, jak na to spojrzeć, trudno zignorować widoczne konsekwencje zmian klimatycznych wkraczających w nasze codzienne życie. Dzieci Saturnapierwszoosobowa gra typu found footage opowiadająca o grupie nastolatków dorastających w epoce katastrofy klimatycznej, bezpośrednio nawiązuje do tego uczucia, przemawia do naszej obecnej chwili i wzywa do nadziei i działania w obliczu pozornej beznadziejności.
Stworzony przez niezależnych programistów Boiego Thomsena i Nilsa Schulze, Dzieci Saturna skupia się na pięciorgu nastolatkach dorastających na przedmieściach Los Angeles. Opowieść, ujęta z perspektywy nagrania kamery wideo, rozgrywa się w formie niechronologicznej serii interaktywnych scen, w których bohaterowie wędrują, eksplorują i zastanawiają się nad niepewnością swojego codziennego życia.
W przypadku Thomsena i Schulze początki gry sięgają 2023 r., kiedy to para po raz pierwszy połączyła siły jako partnerzy podczas gry Apocalypse na Itch.io. „Kiedy zaczęliśmy rozmawiać, poznawać się nawzajem i nasze wspólne wartości, wiedzieliśmy, iż to zadziałało i musimy po prostu zrobić coś, co ma znaczenie” – powiedział Schulze w wywiadzie dla Polygon. „W zasadzie to zrodziło pomysł, i tak, potem pracowaliśmy nad tym przez cały czas trwania jam i zdecydowaliśmy, iż ten projekt może być większy. Chcieliśmy zrobić z tego coś więcej, niż tylko to wypuścić na światło dzienne.
Przez następny rok obaj pracowali nad dopracowaniem oprawy wizualnej i koncepcji Dzieci Saturnaczerpiąc z ich wspólnej miłości do mediów retrowave inspirowanych estetyką końca lat 90-tych i początku XX wieku. „Pod względem wizualnym chcieliśmy uczynić go bardziej osobistym i wykorzystać rzeczy, na których dorastaliśmy” – Thomsen powiedział Polygon. „Jeśli chodzi o fabułę, staramy się to uzasadnić całą sprawą odrodzenia Y2K”.
Oprócz oprawy wizualnej i tematycznej gry z czasów PS1, jest to prawdopodobnie najbardziej uderzający wybór estetyczny w historii. Dzieci Saturna to wykorzystanie prawdziwych materiałów filmowych przedstawiających pożary lasów nakręconych w Los Angeles i okolicach w ciągu ostatniej dekady, przy czym każdy z nich oznacza interaktywne winiety gry znacznikiem czasu odpowiadającym jego miejscu w szerszej historii gry. „Dla nas to adekwatnie sedno gry” – mówi Thomsen. „Znaczniki czasu widoczne w rogu filmu są zawsze w rzeczywistości ustawione w dniu tych wydarzeń, choćby jeżeli nie zawsze ma to sens chronologiczny dla historii. Po prostu ważniejsze było dla nas powiązanie z prawdziwymi wydarzeniami, aby zawsze można było odliczyć od daty i znacznika czasu to, co faktycznie jest pokazywane”.
Przyczepa do Dzieci Saturna miał swoją premierę podczas Prezentacja gier niezależnych EEK3 10 stycznia, zaledwie kilka dni po tym, jak w południowej Kalifornii zaczęły wybuchać pożary. „Oczywiście byliśmy trochę oślepieni tym wydarzeniem i jest to przerażające, ale dla nas rzeczywistość jest taka, iż nie są to odosobnione przypadki” – powiedział Thomsen. „To będzie się zdarzać coraz częściej w przyszłości, zwłaszcza teraz, gdy na całym świecie wybiera się na urząd osoby negujące zmiany klimatyczne. Postanowiliśmy stworzyć grę o tym właśnie dlatego, iż jest to tak realne. Dziwnie byłoby spędzić tyle czasu w tworzeniu sztuki, a potem nie przyznać się do faktu, iż świat płonie”.
Zapytani o to, czego chcieliby, aby widzowie wynieśli Dzieci Saturnazarówno Thomsen, jak i Schulze nieugięcie opowiadali się za pożądaną reakcją. „Chcę, żeby ludzie byli bardziej źli i żeby trzymali się tej złości, bo to nie jest w porządku” – mówi Thomsen. „To, co się teraz dzieje, gdy zostajesz okradziony z przyszłości, to po prostu nie w porządku”.
Dzieci Saturna jest dostępny na liście życzeń Para.