Ćwiczenia na obiekcie kościoła w Bukowcu

1 miesiąc temu

W dniu 12 kwietnia 2024 roku na obiekcie kościoła pw. św. Marcina w Bukowcu odbyły się ćwiczenia, w których udział wzięły zastępy z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, Wojskowej Straży Pożarnej z Porażyna oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Opalenicy, Bukowca, Borui Kościelnej, Wytomyśla, Jastrzębska Starego, Sątop oraz Róży.

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar kościoła. W pierwszej kolejności przy użyciu zadymiarki sprawdzono system wykrywania pożaru. Czujki dymowe prawidłowo zadziałały uruchamiając alarm pożarowy. Po otrzymaniu informacji przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu nastąpiło dysponowanie jednostek do pożaru. Po dojeździe na miejsce pożaru, zadaniem strażaków było dotarcie i ewakuacja dwóch osób poszkodowanych i udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Działania gaśnicze polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu do wewnątrz obiektu, dwóch prądów gaśniczych ze stanowisk wyższych na dach budynku, prowadzeniu działań w obronie na sąsiadujące budynki, a także zbudowaniu sytemu zaopatrzenia wodnego z istniejących ujęć wodnych. Ćwiczenia umożliwiły ratownikom doskonalenie umiejętności w zakresie kierowania działaniem ratowniczym na poziomie taktycznym, taktyki zwalczania pożarów, organizacji łączności, kontrolowaniu czasu pracy ratowników działających w strefie zagrozenia oraz technicznych możliwości dojazdu dla samochodów gaśniczych i rozstawieniu drabiny mechanicznej oraz podnośnika hydraulicznego.

Ćwiczenia oraz przyjęty zamiar taktyczny został zrealizowany w pełnym zakresie, co podkreślił podczas podsumowania p.o Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu st. kpt. Jakub Kłosowski.

Opracowanie: asp. Szymon Maciejewski

Zdjęcia: st. ogn. Marcin Kałużny

Idź do oryginalnego materiału