W ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się seria pożarów. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak żywioł pozostawił po sobie duże zniszczenia. Np. 12 maja, w nocy z soboty na niedzielę wybuchł pożar w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej. Informowano o tym, iż płomienie pojawiły się w kilku miejscach. Żywioł zajął ponad 80 procent hali, która liczy 60 tys. mkw. Spłonął cały towar znajdujący się w środku.
REKLAMA
Pożary w Polsce
W niedzielę około południa w stolicy doszło do kolejnego pożaru. Tym razem zapłonęło składowisko gabarytów w rejonie południowej obwodnicy Warszawy na Wilanowie. Wcześniej ogień pojawił się w sortowni śmieci i materiałów pobudowlanych na mokotowskich Siekierkach. Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim informowała też, iż w niedzielę pożar wybuchł na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Janówek. Nikt nie ucierpiał, ale spłonęło 2,5 tys. mkw lasu. Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek pożar zaczął trawić zajezdnię autobusową w Bytomiu. W poniedziałek rano zaś doszło do pożaru w szkole w Grodzisku Mazowieckim, w której uczniowie pisali maturę.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Pożar przy Moście Siekierkowskim
W związku z falą pożarów część osób może zadawać sobie pytanie, jak przygotować się na tego typu ewentualności losu? Choć oczywiście niecodziennie spodziewamy się, iż w naszym budynku lub jego sąsiedztwie wybuchnie pożar, to warto mieć pod ręką niezbędne rzeczy, które powinno się zabrać ze sobą podczas ewakuacji. Niniejszy artykuł absolutnie nie ma na celu straszenia możliwymi kataklizmami. Są to jedynie wskazówki, których warto się trzymać w przypadku postępowania kryzysowego, jakim może być np. powódź lub pożar.
Plecak awaryjny w razie pożaru. Co powinno być w środku?
Kiedy trwa ewakuacja (np. z płonącego budynku), miejsce objęte zagrożeniem należy opuścić jak najszybciej. Dlatego z pewnością nie będziemy mieć czasu w to, aby spakować najpotrzebniejsze rzeczy. W tym celu przyda się przygotowany wcześniej plecak awaryjny, który można umieścić przy wejściu do mieszkania, niedaleko okna itp. Tak, aby wychodząc, można było po prostu chwycić go w ręce. Co powinien zawierać taki plecak awaryjny? W kwietniu 2024 roku mogliśmy dowiedzieć się z tego m.in. ze strony internetowej, uruchomionej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ale nie tylko tam znajdziemy informacje na ten temat. O tym, co powinien zawierać plecak awaryjny w przypadku np. ewakuacji przeciwpożarowej, dowiemy się też z różnego rodzaju serwisów poświęconych ochronie państwa, służbom ratunkowym, ale również ze stron sklepów sportowych, oferujących ekwipunek przeznaczony do biwakowania pod namiotem.
Plecak awaryjny nazywany jest również BOB (ang. Bug Out Bag). Jego założeniem jest to, by w jednym miejscu mieć spakowane niezbędne przedmioty i najbardziej potrzebne zasoby w przypadku sytuacji nagłej. Może to być np. klęska żywiołowa - lawina, huragan, trzęsienie ziemi, powódź itp. Chodzi o sytuacje wymagające natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania. Taką jest również pożar budynku mieszkalnego, w trakcie którego strażacy przeprowadzają ewakuację mieszkańców. Przygotowany wcześniej plecak awaryjny pozwala na szybkie zabranie najważniejszych dokumentów, pieniędzy, leków, ubrań itp.
Co powinno znaleźć się w plecaku awaryjnym? Na początek warto pamiętać o tym, iż zawartość takiego bagażu przede wszystkim powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb jego posiadacza. Jest jednak lista przedmiotów, które z pewnością przydadzą się każdemu. Do plecaka awaryjnego powinno się spakować:
Wodę, np. w specjalnym bidonie z filtrem (i zadbać o to by była świeża, regularnie wymieniana)
Żywność z długim okresem ważności, najlepiej konserwy w puszkach, żywność suchą, liofilizowaną, batony energetyczne itp.
Apteczkę pierwszej pomoc z lekami, środkami dezynfekującymi, bandażami itp.
Latarkę kompaktową
Powerbank
Akumulator
Naładowany telefon komórkowy
Radio na baterie
Dodatkowe baterie
Mapę, kompas i inne urządzenia nawigacyjne - np. jeżeli ewakuacja przeprowadzana jest daleko od miasta, np. w obszarze leśnym
Śpiwór
Odzież na wypadek niskiej temperatury, deszczu itp.
Zapas gotówki (oprócz karty kredytowej)
Dokumenty tożsamości - warto mieć też kserokopie dowodów osobistych, paszportów, ubezpieczeń, aktów urodzenia, wypisów z ksiąg wieczystych, akty własności, podstawowe informacje medyczne, zaświadczenie o emeryturze, rencie i przychodach itp.
Czerwona teczka. Co powinna zawierać?
Ten ostatni punkt również jest wyjątkowo ważny. Inną bowiem rzeczą, którą warto mieć przygotowaną na czarną godzinę, jest tzw. "czerwona teczka". Choć jej opis może zabrzmieć złowieszczo i niepokojąco - chodzi bowiem o zestaw dokumentów i instrukcji postępowania w przypadku śmierci - to absolutnie nie chodzi o to, aby zawczasu wpadać w panikę! To tylko zabezpieczenie, które w sytuacjach rzadkich, kryzysowych, może uchronić naszą rodzinę np. przed niejasnościami w postępowaniu majątkowym w razie tragedii.
"Czarna skrzynka to narzędzie do zapisywania informacji o przebiegu lotu. To z niej specjaliści dowiadują się, co było kluczową przyczyną katastrofy. W każdej rodzinie, zamiast czarnej skrzynki, powinna pojawić się specjalna teczka. Czerwona teczka w domu powinna zawierać najważniejsze informacje o tym, co zrobić, gdy wydarzy się największa katastrofa czyli śmierć" - mogliśmy w 2021 roku przeczytać w artykule opublikowanym na stronie sama-mama.pl.
Z kolei autor bloga "Finanse Bardzo Osobiste" Marcin Iwuć zastrzega, iż zawartość takiej teczki może się różnić w zależności od wielu czynników. W sieci znajdziemy przykłady tego, co powinno znaleźć się w "czerwonej teczce". Oczywiście w tym przypadku również jej zawartość będzie dostosowana do zobowiązań i potrzeb indywidualnych, ale wśród najważniejszych punktów wyróżnić można:
Testament
List pożegnalny
Instrukcja postępowania krok po kroku w razie nagłej śmierci
Lista osób, które mogą pomóc i namiary na nie
Pełnomocnictwa wskazujące osoby do działania w naszym imieniu
Rachunki bankowe
Akty notarialne
Kopie dowodu osobistego i paszportu
Prawo jazdy i dokumenty rejestracyjne samochodu
Akt urodzenia
Akt ślubu
Informacje dotyczące ostatniej woli, dyspozycje przekazania wsparcia np. na fundacje
Dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności lub pracę u danego pracodawcy
Namiary na pracodawcę w celu powiadomienia go
Listę zobowiązań, np. finansowych typu kredyty i pożyczki, osobiste długi do spłacenia itp.
Listę instytucji, którym należy zgłosić śmierć, jak np. dostawca energii, wspólnota mieszkaniowa lub dostawca telewizji kablowej
polisy ubezpieczeniowe