Czujka tlenku węgla uratowała życie domowników

2 tygodni temu
Zdjęcie: czujka


Odpowiedzialna postawa domowników uchroniła ich przed tragedią. Dzięki zamontowanej w mieszkaniu czujce tlenku węgla, ewakuowali się, gdy występowało zagrożenie.

Do tej sytuacji doszło dzisiaj (03.12.) w jednym z bloków mieszkalnych na terenie powiatu bocheńskiego. Czujka czadu zaalarmowała mieszkańców o podwyższonym stężeniu tego śmiertelnie trującego gazu. Domownicy opuścili mieszkanie i wezwali strażaków.

Jak przyznaje oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, zagrożenie było realne. Czujka nie włączyła się bez powodu – badania pomiarowe, przeprowadzone przez strażaków, wykazały obecność tlenku węgla na poziomie około 120 ppm. Taka zawartość czadu w powietrzu mogła już powodować objawy zatrucia, a gdyby nie adekwatna reakcja i szybka ewakuacja, mogłoby dojść do tragedii. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, iż nieszkodliwy dla człowieka poziom tlenku węgla w powietrzu może wynosić maksymalnie 35 ppm.

Ta sytuacja udowadnia, jak ważne jest stosowanie czujek tlenku węgla w domach i mieszkaniach, szczególnie w okresie grzewczym. Przypomnijmy, iż tlenek węgla był tematem ostatniego, poniedziałkowego (02.12.) spotkania Klubu Dobrze Nastawionych RDN. Podczas prelekcji, strażacy z tarnowskiej komendy edukowali seniorów o śmiertelnym zagrożeniu, jakie niesie czad.

’Cichy zabójca – czad’ tematem kolejnego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych

Idź do oryginalnego materiału