Wiosna to dla wielu osób początek sezonu na grilla. Polacy to kochają, jednak osoby mieszkające w blokach mogą mieć pewien problem. Warto wiedzieć, iż prawo wymienia miejsca, gdzie nie możemy robić grilla. A czy można robić grilla na balkonie? Lepiej wiedzieć, żeby uniknąć ewentualnego mandatu.
REKLAMA
Zobacz wideo Co na grilla? Proponujemy rybę, ziemniaki z boczkiem oraz słodki deser
Czy można palić grilla na balkonie? Prawo mówi jasno
Ustawa o własności lokali z 1994 roku (Dz.U.2021.1048 t.j.) nie zakazuje bezpośrednio grillowania na balkonie, jednak znajdują się tam przepisy mówiące o dbaniu o komfort życia sąsiadów. Osoby, które chcą robić grilla na balkonie w bloku, powinny zapoznać się z regulaminami swojej wspólnoty i spółdzielni mieszkaniowej. Niektóre regulaminy mogą mieć zapisy zabraniające rozpalania grilla.
Rozpalony grill dymi i unosi zapach rozpałki i węgla. Często dym leci prosto do sąsiadów. To utrudnianie życia innym mieszkańcom i jest traktowane jako tak zwana immisja pośrednia. Artykuł 144. Kodeksu cywilnego (Dz.U.2024.1061 t.j.) zabrania immisji, czyli wykonywania na terenie swojej nieruchomości działań, które "zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) wskazuje, iż zabronione jest między innymi "rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów".
Grill na balkonie. Można dostać mandat
Według przepisów rozpalony grill stanowi zagrożenie pożarowe. Należy być świadomym, iż przepisy przeciwpożarowe obejmują wszystkie lokale mieszkalne. Używanie otwartego ognia na balkonie w bloku mieszkalnym może zostać uznane za wykroczenie. Jak wskazuje artykuł 82. Kodeksu wykroczeń (Dz.U.2023.0.2119 t.j.), za takie działanie grozi mandat do 500 złotych. Na miejscu może też interweniować straż pożarna. Warto wiedzieć, iż artykuł 163. Kodeksu karnego (Dz.U.2025.0.383 t.j.) mówi, że: "kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów, podlega karze więzienia od roku do 10 lat."
Jakiego grilla można robić na balkonie? Jest alternatywne rozwiązanie
Osoby mieszkające w blokach mogą, zamiast grilla węglowego, wybrać grill elektryczny. Nie wydziela on uciążliwego dymu, bo do jego uruchomienia potrzebujemy tylko prądu. Musimy jednak pamiętać, iż przez cały czas musimy stosować się do zasad, które obowiązują w naszym bloku.