Deklaracja dostępności
Dostępność – Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
Ul. Korycińskiego 6a
32-566 Alwernia
Kasa, informacja – 32 622 87 49
Ogólne informacje
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zostało powołane do życia 4 maja 1953 r. z inicjatywy majora pożarnictwa Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od tej pory gromadzi pamiątki związane z historią straży pożarnej, techniką pożarniczą i kulturą wyrosłą dzięki jednostką Zawodowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Przez siedemdziesiąt lat istnienia Małopolskie Muzeum Pożarnictwa zgromadziło przeszło 4000 eksponatów, w tym ponad 300 eksponatów muzealiów technicznych, 600 plakatów i kalendarzy, 24 000 pozycji archiwalnej dokumentacji: kronik, regulaminów, instrukcji, gazet i czasopism strażackich pochodzących od drugiej połowy XIX w. Uzupełnieniem zbiorów muzealnych jest kolekcja znaczków, etykiet o tematyce pożarniczej, jak również rzeźby i obrazy związane ze strażacką tradycją, kultem św. Floriana, a także z ceremoniałem braci strażackiej. Po blisko siedemdziesięciu latach istnienia w trosce o trwałą ochronę dóbr materialnych dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym ze szczególnym uwzględnieniem zabytków techniki pożarnictwa w Małopolskie Muzeum Pożarnictwa zostało wchłonięte w struktury Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w swoich zbiorach może poszczycić się bogatą kolekcją zabytkowych samochodów pożarniczych, unikalnymi eksponatami są: Mercedes z 1926 r., Polski Fiat 621L z 1938 r., Dodge WC-52 z 1942 r., Magirus-Deutz S3500 DL25 z 1952 r. czy lotniskowy ciężki samochód gaśniczy Barracuda z 1989 r. W zbiorach muzeum znajdują się również samochody pożarnicze produkcji polskiej z drugiej połowy XX w., wozy konne z lat 1910, 1912, 1913. Sprzęt strażacki: gaśnice, toporki, hełmy strażackie, lampy oświetleniowe, środki alarmowania, zwijadła, drabiny, instrumenty muzyczne, sztandary, insygnia, mundury, odznaczenia, mapy, fotografie dokumentalne, instrukcje.
Dojazd, parking
Dojazd do muzeum jest możliwy samochodem osobowym, busem oraz linią autobusową A44 komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy ,, Garncarska’’ znajduje się 450 metrów od wejścia do Muzeum.
Rozkład jazdy:
Zobacz: https://kolejemalopolskie.com.pl/brepo/panel_repo/2024/06/04/cs9no5/a44-od-9vi2024.pdf
Można również dojechać busem Qubus Kraków. Należy wysiąść na przystanku ,, Alwernia – Szkoła’’ i kierować się w lewo w górę ulicy Krakowskiej, a następnie na skrzyżowaniu w lewo w ulicę Korycińskiego. Należy iść prosto 400 metrów, wejście do Muzeum jest po prawej stronie
Rozkład jazdy:
Zobacz:https://www.facebook.com/photo?fbid=923635326219314&set=a.535779161671601&locale=pl_PL
Jeżeli występuje potrzeba pomocy w dotarciu z przystanku istnieje możliwość zamówienia asystenta, który udzieli tej pomocy. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby min. 2 dni przed przyjazdem do koordynatora dostępności.
Niewielki parking wyłożony kostką znajduje bezpośrednio przy Muzeum. Drugi parking znajduje się 50 metrów od wejścia do Muzeum. Jest duży i przeznaczony dla samochodów osobowych oraz autobusów
Otoczenie muzeum
Budynek znajduje się przy ulicy Korycińskiego. Wejście główne znajduje się 10 m od chodnika. Przed wejściem do budynku umieszczone zostały ławki do odpoczynku.
Kasa biletowa
Kasa znajduje się po prawej stronie po wejściu do budynku przez drzwi z dwucentymetrowym progiem. Punkt kasowy wyposażony został w wysoką ladę , która z prawej strony posiada wysokość dogodną dla osoby poruszającej się na wózku. Obok lady z prawej strony znajdują się szafki na ubrania, a bezpośrednio przed nimi umieszczono regały z pamiątkami.
Na ekspozycję prowadzą schody oraz winda. Osoba w kasie udziela wszelkich niezbędnych informacji oraz w razie potrzeby służy pomocą.
Wnętrze
Poziom -1
Od wejścia po prawej stronie makieta (symulacja powodzi, pożarów lasu i zabudowań), pod ścianą samochody pożarnicze: Star GPr 1500, Jelcz 002, Jelcz 003, Jelcz 005. Na środku samochody pożarnicze: Barracuda, przed nią Star 266.
Po lewej we wnęce: Przyczepa oddymiająca, Star 20, Fiat 621L, Dodge WC52.
Pod ścianą stanowisko: „pompa ręczna”, motopompy na czarnych skrzyniach.
W połowie garażu wyjście na klatkę schodową, za klatką po prawej stronie: motopompa, agregat pianotwórczy, stanowisko: „miechy”, samochód pożarniczy Opel Blitz, stanowisko: „gaśnice”, na końcu sali samochód Toyota – symulator jazdy do pożaru.
Po lewej stronie samochody pożarnicze: Tatra 138, MAN 13.168, Magirus S3500, Żuk A-15, Żuk 151B, Polonez Caro Plus.
Poziom 0
Na sali ekspozycyjnej po prawej stronie półokrągły ekran „historia ognia”, gabloty: pierwsza z hełmami strażackimi, druga z toporkami strażackimi.
W gablocie pod ścianą: mundur galowy strażaka z Podhala, tablica pamiątkowa OSP i herb miasta Krakowa.
Na podeście: sikawka konna Rezac, zwijadło na węża, dwie sikawki manualne, pompa membranowa Białogon.
W gablocie mundury galowe i czapki do mundurów galowych.
Po lewej stronie samochód pożarniczy Mercedes i wózek akumulatorowy Stal 258.
Przy ścianie stanowisko: „parapety”.
Przy balustradzie stanowisko: ciśnienie wody”.
Na balkonie stanowisko ROP (ręczne ostrzegacze przeciwpożarowe), gablota z modelami samochodów pożarniczych.
Poziom 1
Sala ekspozycyjna na wprost od wejścia gabloty z pamiątkami pożarniczymi. Po prawej stronie dwie skrzynie z instrumentami. Po prawej stronie od wejścia magicwall (grająca ściana), na bocznej ścianie powieszone instrumenty muzyczne orkiestr OSP. Za ścianą magicwall szatnia strażacka, ze stanowiskiem kamery termowizyjnej. Naprzeciwko balustrady stanowisko: „zapachy”, pod ścianą po prawej stronie stanowisko ze słuchawkami, na prawo gabloty z medalami.
Po lewej stronie od wejścia tor przeszkód: na ścianie po lewej stronie stanowisko: „słuchawki”, skrzynia z drabinkami, stanowisko: „symulator wyjazdu do pożaru”, za ścianą po lewej stronie korytarz imitujący zadymione pomieszczenie, za nim ściana ze stanowiskiem: „zawory”, po prawej stronie równoważnia, drabinki. Po prawej stronie przy balustradach stanowisko: „quizy”.
Toaleta
Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się w korytarzu za kasą biletową po prawej stronie
Informacje dla rodzin z małymi dziećmi
Przestrzeń w Muzeum jest przystosowana i przyjazna dla rodzin z dziećmi.
Wejście na poziom -1 oraz 1 schodami lub windą z poziomu 0 z korytarza za pomieszczeniem kasowym. W kasie biletowej istnieje możliwość pozostawienia ubrań, wózka lub plecaków. W punkcie kasowo-informacyjnym czeka przewodnik, z którym można zwiedzić przestrzeń ekspozycyjną. Istnieje również możliwość indywidualnego zwiedzania. Dla rodzin z dziećmi przygotowano malowanki z eksponatami znajdującymi się na przestrzeni ekspozycyjnej.
W Muzeum znajduje się pokój dla matki z dzieckiem w korytarzu za kasą biletową.
Zwiedzanie ekspozycji:
bilet normalny – 30 zł
bilet ulgowy – 20 zł
bilet rodzinny – 80 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci w wieku szkolnym )
Informacje dla seniorów
W pomieszczeniu kasowym znajdują się folie powiększające, które ułatwiają czytanie umieszczonych na ekspozycji tekstów oraz oglądanie eksponatów.
Na sale ekspozycyjne można się dostać schodami lub windą. W razie potrzeby można zamówić wsparcie asystenta.
Zwiedzanie ekspozycji:
bilet ulgowy 20 zł
Informacja dla osób z niepełnosprawnością ruchu
Wejście główne do Muzeum znajduje się 10 m od chodnika, wyłożonego kostką brukową. Drzwi otwierają się w prawą stronę na zewnątrz. W drzwiach znajduje się próg o wysokości 2 cm.
Na poziom 1 oraz -1 można dostać się windą, która znajduje się w korytarzu za kasą biletową. Wejście na korytarz poprzedza niewysoki próg o wysokości 2 cm. Przewodnik czekający w pomieszczeniu kasy przywoła windę oraz wprowadzi Państwa na część ekspozycyjną.
W kasie dostępne są bilety ulgowe.
Informacja dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Wejście główne do Muzeum znajduje się 10 m od chodnika, wyłożonego kostką brukową.
Kasa znajduje się po prawej stronie po wejściu do budynku przez drzwi z dwucentymetrowym progiem. Przygotowano cennik w piśmie Braille’a. Dla osób słabowidzących przygotowano folie powiększające do wypożyczenia w kasie. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum z wyznaczonym do tego przewodnikiem. Prosimy umówić się w kasie z tygodniowym wyprzedzeniem. Można wysłać e-mail albo zadzwonić.
e-mail: [email protected]
nr telefonu: 885 386 913
Za kasą biletową po lewej stronie zlokalizowano zejście schodami w dół. Schody są dwubiegunowe, mają 15 i 16 stopni, po prawej stronie znajduje się poręcz. Po zejściu schodami na poziom -1, po lewej stronie umieszczony został plan tyflograficzny ekspozycji. Po prawej stronie znajduje się wejście na salę wystawową. Przestrzeń na tym poziomie posiada sztuczne oświetlenie. Na poziom 0 należy udać się schodami dwubiegunowymi liczącymi 16 i 15 stopni. Poręcz po lewej stronie. Na wprost umieszczony został plan tyflograficzny ekspozycji. Po lewej stronie mieści się wejście na salę wystawową. Na poziom 1 należy udać się schodami dwubiegunowymi, które mają 13 i 13 stopni, po lewej stronie poręcz. Na wprost umieszczono plan tyflograficzny, z lewej strony znajduje się wejście na ekspozycje.
Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum z psem przewodnikiem.
Informacja dla osób z niepełnosprawnością słuchu
W pomieszczeniu kasowym znajduje się ekran informacyjny z nagranym filmikiem w PJM opisujący historię Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.
Planuje się w 2025 zamontowanie pętli indukcyjnej oraz przygotowanie tekstów łatwych do czytania dostępnych w punkcie kasowym. Istnieje możliwość zamówienia tłumacza PJM z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Kontakt:
e-mail: [email protected]
nr telefonu: 885 386 913
Informacja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Przestrzeń Muzeum jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W przestrzeniach ekspozycyjnych zostały umieszczone pufy służące do odpoczynku.
Planowane jest udostępnienie tekstów łatwych do czytania w 2025 roku.
Informacje dla osób w spektrum autyzmu
Pomieszczenie kasy jest przestronne, jasne, w którym panuje zrównoważona akustyka. Przestrzeń ekspozycyjna na poziomie -1 oraz 1 oświetlona jest światłem sztucznym, często o przygaszonej barwie. W celu uniknięcia nadmiernych bodźców spowodowanych ruchem turystycznym prosimy o wcześniejszy kontakt by zorganizować indywidualne zwiedzanie ekspozycji.
Kontakt: 885 386 913
Dla osób w spektrum autyzmu planowane jest przygotowanie dedykowanej ścieżki edukacyjnej. Na salach ekspozycyjnych zostały umieszczone pufy służące do odpoczynku.
Na poziomie -1 mogą występować bodźce zapachowe.
Oferta edukacyjna
Ofertaedukacyjna obejmuje zajęcia związane z podstawami ochrony przeciwpożarowej i podstawami udzielania pierwszej pomocy, specyfiką pracy strażaków.
Tematy zajęć zostały opracowane dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
Kontakt i wsparcie ze strony pracowników
Koordynatorem dostępności w Muzeum Małopolski Zachodniej wWygiełzowie jestBeataSanak, która udzieli wszelkich informacji na temat udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Numer telefonu: 885 386 913
E-mail:[email protected]
Osoba wspierającą działania koordynatora dostępności jest Paweł Sikora
Numer telefonu: 696 729 139