Benedikt Ofeigsson z islandzkiego Instytutu Meteorologii przekazał w rozmowie z nadawcą publicznym RUV, iż erupcja jest „najbardziej prawdopodobnym scenariuszem”.
Obrona cywilna podaje z kolei, iż w rejonie zagrożenia znalazło się miasteczko Grindavik, w którym zamieszkanych było 40 domów, a także słynne kąpielisko Błękitna Laguna. W chwili zdarzenia przebywało tam 200 osób, w tym 150 gości.
Na razie bez zakłóceń działa międzynarodowe lotnisko Keflavik.
Rój trzęsień ziemi na Islandii. Spodziewana erupcja wulkanu
Jeżeli do erupcji wulkanu dojdzie, będzie to już ósma erupcja w ostatnich latach w szeregu kraterów Sundhnukur. Poprzednie spowodowały zniszczenia w Grindaviku, w tym zalanie lawą kilku domów. Od tego czasu większość mieszkańców nie powróciła.
Tym razem służby zwracają jednak uwagę, iż spodziewana erupcja może być większa niż poprzednie, ponieważ intruzja magmy jest dłuższa, przez co nagromadziły się jej duże ilości. Nad ranem aktywowane zostały zespoły chłodzenia lawy.
ZOBACZ: Eksplozja łodzi u wybrzeży Tajlandii. Na pokładzie byli Rosjanie
Islandia położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, gorącym punkcie aktywności geologicznej, gdzie płyty tektoniczne rozchodzą się, co sprawia, iż ten wyspiarski kraj jest szczególnie podatny na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.
Obecna sytuacja zagraża nie tylko turystyce, ale i bezpieczeństwu publicznemu oraz gospodarce. Błękitna Laguna to jej kamień węgielny, jeżeli chodzi o region Grindavík.
Islandia. Służby postawione w stan gotowości. Rozesłano alerty
Islandzkie Biuro Meteorologiczne przekazało, iż seria trzęsień ziemi rozpoczęła się o 6.30 rano czasu lokalnego w kraterze Sundhnukur. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby, które pozostają w gotowości.
Choć magma nie dotarła jeszcze na powierzchnię, władze ostrzegają, iż erupcja może nastąpić z niewielkim wyprzedzeniem. Mieszkańcom i turystom, którzy nie zostali objęci na razie ewakuacją, zalecono śledzenie aktualizacji i zapoznanie się z instrukcjami postępowania.
ZOBACZ: Chińskie manewry wojskowe. Mają być ostrzeżeniem dla „separatystów”
Do mieszkańców regionu Grindavík rozsyłane są alerty SMS w trzech językach, w tym w języku polskim.
„Obrona Cywilna apeluje do mieszkańców o oszczędzanie energii elektrycznej i ciepłej wody. Ważne jest, aby wszyscy współpracowali. Należy wyłączyć całą niepotrzebną energię elektryczną, wszystkie wanny z hydromasażem i zamknąć okna. Śledź wiadomości” – brzmi treść alertu.
