
Jak podaje RMF 24, podczas dni otwartych organizowanych w III Liceum Ogólnokształcącym w sobotę we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego incydentu. W trakcie prezentacji chemicznej, prowadzonej w jednej z pracowni, eksperyment zakończył się niespodziewanym i gwałtownym wybuchem.
Potężny wybuch w liceum we Wrocławiu. 150 osób ewakuowano, są ranni
W wyniku eksplozji poszkodowane zostały trzy osoby – dwie osoby dorosłe i dziecko. Na miejsce natychmiast wezwano pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Służby zabezpieczyły teren i budynek szkoły (150 osób ewakuowano).
"Jedna z nauczycielek chciała zaprezentować potencjalnym kandydatom i ich rodzicom widowiskowy eksperyment z użyciem nadtlenku wodoru" – pisze RMF 24. Wtedy doszło do ogromnego wybuchu.
Nadtlenek wodoru to związek chemiczny złożony z wodoru i tlenu, który w czystej postaci jest bezbarwną cieczą o silnych właściwościach utleniających. Choć ma wiele zastosowań, może być również niebezpieczny, zwłaszcza w wyższych stężeniach. Powszechnie znany jako składnik wody utlenionej, w stężeniu 3 proc. jest szeroko wykorzystywany w medycynie do dezynfekcji ran.
W wyższych stężeniach, szczególnie powyżej 30 proc., nadtlenek wodoru może być używany jako utleniacz w napędach rakietowych. Należy jednak pamiętać, że w dużych ilościach jest to substancja bardzo niebezpieczna – może powodować oparzenia chemiczne, prowadzić do gwałtownych reakcji, a nawet wybuchów.
Zobacz także