Rozproszenie ognia skutkuje ogromnymi stratami – boimy się go i słusznie! Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy dogrzewamy pomieszczenia. Bądź odpowiedzialny i przezorny – dowiedz się, jak uniknąć pożaru w domu i bezsprzecznie zastosuj się do tych porad. Lepiej zapobiegać niż narazić się na niepotrzebne koszty i zatrważające wspomnienia. To tak niewiele, a zapewni Ci większe bezpieczeństwo.
Wyposaż dom w czujnik dymu!
Nieświadomość tego, iż w domu jest pożar, jest najgorszym, co może się przytrafić! Podczas spalania rozprowadzane są w powietrzu trucizny, które będący w domu człowiek wdycha, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. To doprowadza do utraty przytomności, co zaś przyczynia się do rozwoju pożaru, a choćby śmierci! Bo jeżeli nikt nie wprowadza działań gaśniczych, ani nie zawiadomi odpowiednich służb, to przecież gwałtownie dojdzie do niewyobrażalnej tragedii.
Dlatego powinniśmy mieć zamontowane w domach czujniki dymu, które jako pierwsze wyczują ewentualne rozproszenie ognia.
Ochrona przeciwpożarowa to przede wszystkim gaśnica!
Powinna być w wyposażeniu KAŻDEGO domu. Choć jest to bezwarunkowy odruch, kiedy tylko zobaczymy płomienie, to nie każdy pożar można gasić wodą! W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, warto więc mieć czym się ratować i w porę zagasić ogień tym, co jest ku temu przeznaczone.
Gaśnica to podstawowe i stosunkowo tanie narzędzie do walki z ogniem, jednak wiele osób je bagatelizuje. Warto ją posiadać, ale warto także pamiętać o jej odpowiednim doborze. Gaśnice mają odpowiednie oznaczenia od A do F w zależności od materiału, jaki ma być gaszony z ich użyciem:
- A — służą do gaszenia materiałów stałych, pochodzenia organicznego (drewno, słoma, ubrania),
- B — do walki z łatwopalnymi cieczami czy materiałami, które topnieją pod wpływem wysokiej temperatury (nafta, aceton, alkohol, benzyna),
- C — wszelkie pożary gazów palnych,
- D — przystosowane do gaszenia metali lekkich (sód, potas, glin),
- E — wszelkie urządzenia elektryczne, podpięte w trakcie pożaru do prądu,
- F — wykorzystywane do gaszenia tłuszczów, przydatne zwłaszcza w pomieszczeniach gastronomicznych.
Co robić, żeby uchronić się przed pożarem? Dbać o czysty komin!
Zapalenie się sadzy to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów, która wynika z ludzkiego zaniechania. Przed każdym sezonem grzewczym powinno się dokładnie wyczyścić kominy – najlepiej z pomocą specjalisty. Można wyczyścić komin, bez wchodzenia na dach. Ten prosty trick „robi robotę”
Dbaj o czystość suszarki bębnowej do ubrań
Po każdym cyklu suszenia naucz się usuwać wszelkie kłaczki z maszyny, aby się nie osadzały. Ten niepozorny osad odpowiada za prawie jedną trzecią pożarów suszarek. Strażacy zalecają, aby usuwać wszelkie kłaczki z całego bębna i sprawdzać otwory wentylacyjne w obudowie, gdzie mogą się gromadzić.
Zasady bezpieczeństwa to podstawa, ale nie zapominaj o pierwszej pomocy!
Na pewno znasz jej podstawy, które pieczołowicie wbijane nam były do głów na każdym etapie edukacji. Choć pewnie czasem mieliśmy choćby tego dosyć, to było to bardzo pożyteczne. Przypominaj sobie co jakiś czas, jak zachować się w sytuacjach, kiedy trzeba ratować drugiego człowieka. Ta wiedza może Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Warto poświęcić na to chwilę teraz, niż później do końca życia żałować…
Nie zostawiaj na noc zapalonych świec!
To może się wydawać banalne, jednak okazuje się, iż warto o tym przypominać, bo pożary wzniecone przez zostawione bez opieki świeczki przez cały czas są częste! Nie stawiaj ich przy łatwopalnych przedmiotach i zawsze pamiętaj o tym, by mieć je pod kontrolą.
Poznaj też, jak przygotować dom na zimę – to może choćby uratować Ci życie!
Jesień to czas, kiedy sezon wakacyjny dobiegł już końca. Z tego względu loty na wakacje last-minute są w bardzo okazyjnych cenach, na co wielu z nas się decyduje. jeżeli Ty też jesteś w tym gronie i przedłużyłeś sobie ten gorący okres w roku i wracasz z podróży z bagażem wspomnień i imponującą opalenizną, to…