Kiedy i co ile należy czyścić komin? Wiele osób robi to za rzadko. Przepisy stawiają sprawę jasno

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. gutaper / iStock


Czyszczenie komina jest niezwykle ważnym zabiegiem, ale wiele osób zaniedbuje ten obowiązek. Tymczasem w grę wchodzi tu nie tylko przestrzeganie prawa, ale także nasze bezpieczeństwo. Jak często powinniśmy to zatem robić i jakie dokładnie zagrożenia wiążą się z zaniedbaniami w tym zakresie?
Obowiązek utrzymania komina we właściwym stanie technicznym spoczywa na każdym właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego. Kwestie z tym związane reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Czego dokładnie dowiadujemy się z tego dokumentu?


REKLAMA


Jak często czyścić komin? Przepisy mówią o konkretnym terminie, ale pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników
Czyszczenie komina od dołu i od góry powinno być przeprowadzane regularnie, ale jego częstotliwość zależy od stosowanego paliwa oraz rodzaju naszego komina. Zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym należy czyścić co najmniej raz na trzy miesiące. W przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym czyszczenie wykonujemy co najmniej raz na sześć miesięcy. Przewody wentylacyjne z kolei należy poddawać czyszczeniu co najmniej raz w roku. Ponadto art. 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek poddawania budynku okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę taką wykonuje się co najmniej raz w roku, przy czym należy zlecić ją osobie posiadającej kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Po jej przeprowadzeniu sporządzany jest protokół opisujący ewentualne usterki i uchybienia. Właściciel lub zarządca ma obowiązek je usunąć.
o ile zaś chodzi o samo czyszczenie, tym możemy zająć się sami. Najlepiej zabrać się za to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Z drugiej strony warto się zastanowić, czy nie będzie opłacać nam się bardziej skorzystać z usług profesjonalisty.
Ile kosztuje czyszczenie komina w 2024 roku? Na tym wydatku nie warto oszczędzać
Czyszczenie komina nie jest najprostszym zabiegiem i wymaga nieco wiedzy oraz umiejętności. Co więcej, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu. Oba te czynniki sprawiają, iż wygodniejsze (i skuteczniejsze) może być po prostu zatrudnienie kominiarza. Koszty takiej usługi wahają się w przedziale 100-200 złotych. Opłata obejmuje sprawdzenie stanu komina oraz jego czyszczenie. Na ostateczną cenę wpływa m.in. rodzaj budynku, rodzaj przewodów oraz dostęp do komina i trudności w wykonaniu pracy. Niemniej usługa da nam gwarancję, iż czyszczenie zostało przeprowadzone prawidłowo. Pamiętajmy, iż gromadząca się na kominie sadza jest bardzo łatwopalna i stwarza ryzyko powstania pożaru. Sam komin może zostać uszkodzony, co często wiąże się z kosztowną naprawą. Sytuacja taka jest też niekorzystna dla naszego zdrowia, ponieważ paląca się sadza może być przyczyną ulatniania się do pomieszczeń tlenku węgla lub innych niebezpiecznych produktów spalania.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału