Wczoraj, około godziny 19:00, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w Obwodzie Ochronnym Trzyrzeczki, doszło do pożaru. Ogień objął powierzchnię około 3 hektarów traw i trzcinowisk. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji strażaków, sytuacja została opanowana przed godziną 21:00. Służby Parku Narodowego przez cały czas prowadzą dozorowanie pogorzeliska, aby zapobiec ewentualnemu ponownemu roznieceniu ognia.
Strażacy przekazali policji informację o podejrzanej osobie, która widzieli na miejscu. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w kierunku sprowadzenia zagrożenia pożarowego.
Jak wynika z ich relacji, postać widzieli z odległości około 500 metrów, gdy na dworze zapadał zmrok. Na chwilę obecną nikt nie został zatrzymany, a policjanci gromadzą w tej sprawie materiał dowodowy – powiedziała mediom młodszy aspirant Magdalena Afonin z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.
Biebrzański Park Narodowy wyraził swoje podziękowania strażakom za ich profesjonalną akcję gaśniczą, przeprowadzoną w trudnych, nocnych warunkach.
Obecnie policja prowadzi działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn pożaru.



Niestety, incydent ten przypomina o trwającej suszy hydrologicznej i problemie wypalania traw, który mimo licznych apeli i ogólnopolskich kampanii, wciąż jest obecny w społeczeństwie. Park Narodowy podkreśla, iż pożary stanowią poważne zagrożenie dla życia ludzi, dzikich zwierząt oraz mają niszczący wpływ na cenne środowisko naturalne.
Wypalanie traw jest surowo zabronione przez prawo i wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Za takie działania grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna do 30 000 zł. W przypadku, gdy wypalanie doprowadzi do pożaru zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzi, lub spowoduje duże straty materialne, sprawcy może grozić choćby do 10 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) może nałożyć na rolników kary finansowe za wypalanie traw, w postaci obniżenia lub choćby całkowitego odebrania dopłat bezpośrednich i obszarowych.
Biebrzański Park Narodowy ponawia swój apel do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zakazu używania otwartego ognia, wyrzucania niedopałków oraz wypalania traw. Apeluje się również o rozwagę przy parkowaniu pojazdów, gdyż gorące elementy silnika mogą spowodować zapłon suchej trawy lub ściółki leśnej, co w konsekwencji może prowadzić do rozprzestrzenienia się ognia na okoliczne lasy.