
Drugi weekend lipca był stosunkowo bezpieczny. Na drogach Częstochowy i powiatu obyło się bez poważnych wypadków. Funkcjonariusze policji kilkadziesiąt razy wyjeżdżali do zdarzeń drogowych.
Więcej o działaniach policji podczas weekendu mówi podkom. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu w miniony weekend. Podczas kontroli drogowych, mundurowi nie tylko sprawdzali stan trzeźwości kierowców ale również stan techniczny ich pojazdów. Policjanci w trakcie kontroli drogowych ujawnili 418 wykroczeń drogowych z czego ponad połowa przewinień dotyczyła przekroczenia dozwolonych limitów prędkości z tego powodu sześciu kierujących straciło swoje uprawnienia do kierowania pojazdem za przekroczenie dozwolonych limitów prędkości o ponad 51 km/h. Stróże prawa zatrzymali pięciu kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości.
Spokojny weekend mieli również częstochowscy strażacy. Jak mówi mł. bryg. Marcin Caban, zastępca oficera prasowego Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, obyło się bez poważniejszych zdarzeń:
– W czasie minionego weekendu strażacy miasta Częstochowy i powiatu Częstochowskiego wyjeżdżali do zdarzeń łącznie 67 razy, z czego do pożarów dwa razy, do alarmów fałszywych sześć razy oraz 59 razy do miejscowych zagrożeń. Wśród wspomnianych zdarzeń miał miejsce jeden większy pożar, do którego doszło w dniu 11 lipca około godziny 1.40. Po dojeździe zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia pożarem objęty był budynek stodoły, którym znajdowały się płody rolne oraz część sprzętu rolniczego. W pożarze brało udział sześć zastępów straży pożarnej w ilości 28 strażaków. Z wyżej wymienionych zdarzeń większość to zdarzenia małe i lokalne, w wyniku których nie odnotowano osób poszkodowanych.
Straż Miejska podczas weekendu przyjęła od mieszkańców miasta 110 telefoniczne zgłoszenia. O ich szczegółach mówi Kierownik Referatu Patrolowo-Interwencyjnego, Jacek Maduzia:
– Najwięcej zdarzeń, bo 36 przypadków dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W omawianym okresie pracownicy referatu do spraw monitoringu wizyjnego ujęli 15 zdarzeń, które wymagały natychmiastowej reakcji patroli straży miejskiej. Oczywiście oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców miasta, często strażnicy podejmowali również własne działania. W sobotę i niedzielę strażnicy zabezpieczali również pielgrzymkę Radia Maryja, Podczas tych uroczystości nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń.
Przypominamy – lato to czas wypoczynku, ale nie możemy zapominać o własnym i cudzym bezpieczeństwie. Dbajmy o siebie nie tylko na wyjazdach, ale także wówczas, gdy pozostajemy w domu.