Kto sfałszował kościelny dokument?

12 godzin temu
Zdjęcie: Kto sfałszował kościelny dokument?


Wioska istnieje od bardzo dawna, ale okazało się, iż dokument erekcji pierwszego kościoła został sfałszowany.

Ta historia dotyczy wsi Krzcięcice w gminie Sędziszów, która istniała już w roku 1154, kiedy to Gryfici z Brzeźnicy, bracia Jan i Klemens zbierali tu dziesięcinę dla klasztoru w Jędrzejowie. Pierwszy kościół zbudowano w 1314 roku, ale dokument jego erekcji okazał się fałszywy. Kościół znajdował się tam, gdzie teraz krzyż, ale nie doczekał do naszych czasów, bowiem spłonął. Tak samo zakończyły się dzieje drugiego kościoła, a do naszych czasów doczekał trzeci.

Kościół w Krzcięcicach jako jedyny w diecezji kieleckiej nosi wezwanie św. Prokopa. Ten święty od stuleci miał w krzcięcickim kościele swą kaplicę z ołtarzem, tuż obok dawnego wejścia. Dziś pozostał widoczny ślad po zamurowaniu. Generalnie, świątynia jest jednym z najlepiej zachowanych późnośredniowiecznych wiejskich kościołów farnych, pozbawionym znaczniejszych przekształceń nowożytnych.

Część materiałów podaje, iż nazwa miejscowości pochodzi od chrztu, a być może od chrzcielnicy, ale to niejedyna historia związana z wioską! Więcej o Krzcięcicach opowiadamy w kolejnym odcinku słuchowiska pt.: „Wyprawa w nieznane”.




Idź do oryginalnego materiału