Mieszkaniec podtruł się czadem. Strażacy z Wadowic przypominają o czujkach

3 tygodni temu

Mroźna aura sprzyja niebezpiecznym zjawiskom takim jak zbieranie się czadu w pomieszczeniach, w których są piece i piecyki gazowe. O tym, iż to bardzo niebezpieczna sytuacja mówią strażacy, ale takie zdarzenia, jak to na osiedlu w Wadowicach.

We wtorek (3.12) wczesnym rankiem straży zostali wezwani na osiedle XX-lecia, gdzie w jednym z mieszkań zasłabł mężczyzna. Prawdopodobnie doszło do podtrucia czadem z piecyka gazowego w łazience.

Poszkodowany został odwieziony do szpitala na badania.

Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w okresie zimowym, w czasie mroźnych dni. Strażacy przypominają, iż bardzo dobrze jest montować niedrogie czujki czadu w mieszkaniach i domach.

Czujka to Twój PIERWSZY ratownik - piszą w swojej akcji informacyjnej strażacy.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć - czytamy w informacji strażaków z Wadowic.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe - dodają strażacy.

Za każdym razem, kiedy włączamy wodę w mieszkaniu w którym jest piecyk gazowy, warto uchylić okno, by zapewnić odpowiednią wentylację. To działa!

Idź do oryginalnego materiału