Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach obowiązuje prawie w całym kraju. Taką informację podały Lasy Państwowe. Sytuacja zmienia się codziennie w zależności od temperatury. Przelotne deszcze nie pomagają w zwiększeniu wilgotności ściółki leśnej. W niektórych regionach notowany jest brak opadów od wielu dni.
Z powodu wysokiej temperatury i braku opadów sytuacja w lasach robi się niebezpieczna. Coraz częściej dochodzi do pożarów, do czego, niestety, przyczynia się również ludzka bezmyślność, a także działania umyślne czyli celowe podpalenia.
W Polsce mamy do czynienia z czterema stopniami zagrożenia pożarowego w lasach: 0 oznaczający brak zagrożenia, 1 – zagrożenie małe, 2 – zagrożenie duże oraz 3 – zagrożenie katastrofalne, które wiąże się z zakazem rozpalania ognisk choćby w miejscach do tego wyznaczonych. |
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Stan na 31.05.2003 i 6.06.2023 r.
Kto najczęściej stwarza zagrożenie pożarowe?
Według Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej największe zagrożenie pożarowe stwarzają osoby, które korzystają z letniego wypoczynku w obszarach leśnych oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego, które nagminnie łamią przepisy przeciwpożarowe.
-->Co powinniśmy robić, by uniknąć pożarów w lasach?
Jakich zasad należy przestrzegać? Nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi, o ile nie występuje 3 stopień zagrożenia pożarowego. Nie wolno wypalać traw, wierzchniej warstwy gleby, palić tytoniu, rzucać szkła. Pojazdami mechanicznymi można poruszać się tylko drogami oznakowanymi drogowskazami, z samochodów nie wolno wyrzucać niedopałków papierosów.
Kiedy nadleśnictwo może wprowadzić zakaz wstępu do lasów?
Nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasów w chwili, gdy występuję 5 dniowy okres, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10%. Podstawą do wprowadzenia zakazu są codzienne prognozy zagrożenia pożarowego. Informacja o zakazie wstępu do lasów jest podawana w mediach, na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz nadleśnictw.
Decyzja o zakazie wstępu do lasów
W tej chwili na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych decyzji o zamknięciu lasów nie ma, jednak z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe można się jej spodziewać w każdej chwili. Aktualną mapę zagrożeń pożarowych lasów można zobaczyć tu: www.bdl.lasy.gov.pl Warto z niej korzystać przy planowaniu pobytu w lesie.
Zachowanie w chwili zagrożenia
W momencie, gdy zauważymy w lesie zagrożenie, np. dym, istotna jest ludzka reakcja. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112 i zgłosić niebezpieczeństwo.
Co mówi prawo
Warto pamiętać o tym, iż wypalanie traw, pastwisk, nieużytków podlega karze grzywny lub aresztu. Za palenie otwartego ognia w miejscu niedozwolonym, a także wypalanie wierzchniej warstwy gleby grzywna wynosi do 5 tys. zł. Natomiast osoby, które sprowadzają zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, np. wywołując pożar, podlegają karze więzienia od roku do 10 lat (kodeks karny art. 163).
Warto posłuchać podcastu o zagrożeniu przeciwpożarowym lasu z udziałem Jana Kaczmarowskiego, specjalisty z zakresu ochrony przeciwpożarowej polskich lasów, laureata Nagrody Firebreak Award 2023 za wybitne osiągnięcia w przeciwdziałaniu pożarom.
/om/
Źródło: Komenda Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Lasy Państwowe
Foto: FB/Lasy Państwowe