Na szlaku sanktuariów u Matki Bożej w Strzelcach Wielkich

1 rok temu

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej zwanej Strzelecką przechodził różne koleje losu, nosi na sobie ślady zarówno pożaru jak i zniszczenia wilgocią. Dla ratowania wizerunku płótno zostało rozciągnięte na deskach. W najbliższej audycji „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” odwiedzimy sanktuarium w Strzelcach Wielkich.

Jak mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Tabiś, trudno datować dokładnie kiedy powstał obraz, ale pochodzi on prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII wieku.

– Pierwotnie choćby przychylają się konserwatorzy do takiej koncepcji, iż była to Matka Boża Zwycięska, z taką gwiazdą – krzyżem na czole. To wszystko zostało nakryte tą drewnianą sukienką i dzisiaj widzimy Matkę Bożą o pięknych rysach, na lewym ramieniu znajduje się Pan Jezus trzymający kulę ziemską, natomiast Matka Boża z berłem i Szkaplerzem przedstawiona jest jako właśnie patronka naszej parafii.

Na audycje na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” zapraszamy w każdą sobotę o 17.

Idź do oryginalnego materiału