„Majówka 25” – pod tą nazwą zorganizowana została specjalna akcja Lasów Państwowych. Strażnicy prowadzą patrole i czuwają nad bezpieczeństwem.
Wszystkie nadleśnictwa mają do dyspozycji małe samochody gaśnicze.
– Składają się z takiego niewielkiego zbiornika wody i urządzeń, które pozwalają w krótkim czasie ugasić zarzewie potencjalnego dużego pożaru – mówi zastępca dyrektora generalnego ds. zrównoważonej gospodarki leśnej Jerzy Fijas.
To wyjątkowo intensywny rok pod względem pożarów w Polsce.
– Dzisiaj już wiem, iż tych pożarów jest około dwóch tysięcy. Nie chcę tutaj krakać, ale naprawdę musimy być bardzo ostrożni, bo ta liczba naprawdę w tych warunkach atmosferycznych rośnie i to niebezpieczeństwo pożarów w lesie jest ogromne – dodaje Fijas.
Czy w lesie można grillować?
Ogniska i grille można organizować tylko w wyznaczonych miejscach.
Osoba, która zdecyduje się na rozpalenie ogniska lub grilla „na dziko” na terenie lasu, musi liczyć się z konsekwencjami.
– Zgodnie z art. 82 kodeksu wykroczeń strażnicy leśni mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł, a w skrajnych przypadkach przewidziana jest również kara aresztu – wskazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.
– Z kolei za spowodowanie pożaru lasu, zgodnie z art. 163 kodeksu karnego, grozi kara więzienia od 1 roku do 10 lat. Tego rodzaju czyn traktowany jest jako przestępstwo o dużych rozmiarach, stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia – dodał.
Najbardziej zagrożonym rejonem Polski pod kątem pożarów jest województwo mazowieckie.
Polska jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o powierzchnię lasów; zajmują one w naszym kraju ponad 9,2 mln ha. Lesistość zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,7 proc. – według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2023 r.