Przedłużacz to bardzo przydatne urządzenie, które gości już prawdopodobnie w każdym domu i to po przynajmniej jednej sztuce. To nowsza, lepsza i rozbudowana wersja tak zwanej kolokwialnie „złodziejki”, która wetknięta do gniazdka oferowała nam podłączenie do prądu więcej niż jednej wtyczki. Sięgamy po ten przedmiot, kiedy mamy potrzebę podpięcia kilku urządzeń elektrycznych jednocześnie lub gdy kabel któregoś z nich nie jest na tyle długi, by dosięgnąć do gniazdka. Ale czy przedłużacz może doprowadzić do pożaru?
Współczesne, udoskonalone przedłużacze są bardzo praktyczne i funkcjonalne, jednak czy bezpieczne? Niestety nie zawsze. Podłączenie zbyt dużej ilości sprzętów naraz, może powodować poważne zagrożenia…
Pożar od przedłużacza – to bardzo prawdopodobne…
Ryzyko wzrasta z każdym następnym podpiętym kablem, a szczególnie jeżeli podepniemy tam na przykład farelkę. Zbyt duży pobór energii elektrycznej jest źródłem wielu przypadków rozproszenia ognia. Zwykle przedłużacze mają od trzech do sześciu miejsc na kable, jednak to nie oznacza, iż powinno się korzystać ze wszystkich naraz!
Jeśli już używamy tego udogodnienia, to w nie zainwestujmy
Powodem pożarów bardzo często jest zła jakość tanich przedłużaczy. Wtedy wystarczy, iż podłączymy jedno urządzenie o dużym poborze energii na dłuższy czas i tragedia gotowa. jeżeli przedłużacz się przegrzeje, dojdzie do samozapalenia.
Listwa antyprzepięciowa
Jeśli potrzebujesz podpiąć do prądu kilka urządzeń, warto pamiętać, iż zwykły przedłużacz (listwa zasilająca) ma także swojego „kuzyna” – listwę zabezpieczającą (antyprzepieciową). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż są to dwie różne rzeczy!
Zwykły przedłużacz tylko rozdziela przepływ prądu do innych gniazd elektrycznych. Taka listwa nie sprawi, iż nasze urządzenia będą bezpieczne na przepięcia i wahania prądu. Z kolei listwa zabezpieczająca może uchronić wszelkie sprzęty przed skokami napięcia i ewentualnym spaleniem urządzeń (nie powoduje ona przecięcia zasilania, dlatego obwód wyłącza się lub przepala bezpiecznik).
Czego (oprócz farelki) lepiej nie podłączać do przedłużacza na stałe?
Przeciążenie przedłużacza niemalże gwarantują poniższe urządzenia. Do ich podpinania wybieraj raczej gniazdka bezpośrednie:
- pralka
- suszarka
- żelazko
- kuchenka elektryczna
- zmywarka
- inne tego typu sprzęty, które pobierają bardzo dużą ilość prądu
Jeśli z jakichś względów podłączysz je jednak do przedłużacza, to pamiętaj, aby mieć nad nimi stałą kontrolę!
Nie tylko przedłużacz może być źródłem pożaru! Co jeszcze może do niego doprowadzić i jak się przed nim uchronić?
- Produkty łatwopalne trzymaj z dala od źródeł ognia.
- Regularnie czyść komin i dbaj o dobry stan instalacji elektrycznej.
- Jeśli ogrzewasz pomieszczenie kominkiem, to nie trzymaj opału w jego pobliżu.
- Zainwestuj w gaśnicę i umieść ją w widocznym miejscu lub w takim, o którym wszyscy domownicy będą wiedzieli.
- Zamontuj czujnik dymu i dwutlenku węgla.
- Zadbaj o to, aby korytarz nie był zbyt umeblowany – w razie potrzeby stanie się ścieżką ewakuacyjną, a meble będą ją blokować.
Zobacz, jakie urządzenia pobierają prąd, choćby gdy są wyłączone.