Czyszczenie komina jest czynnością uregulowaną prawnie, za której niewypełnienie można spotkać się z konsekwencjami finansowymi. Raz do roku fachowcy - kominiarz z uprawnieniami lub czeladnik kominiarski - powinni przeprowadzić kontrolę przewodów dymowych, wentylacyjnych oraz spalinowych. Oprócz doraźnych wizyt specjalistów my sami także powinniśmy dbać o te przestrzenie. Jak to zrobić? Istnieje na to kilka prostych sposobów.
REKLAMA
Zobacz wideo "100 dni do matury" [ZWIASTUN]
Czyszczenie komina od dołu. Wypróbuj sprawdzonych metod
Zachowanie komina w czystej i dobrej kondycji jest nie tylko obowiązkiem każdego z nas, ale przede wszystkim działaniem mającym na celu zadbać o nasze bezpieczeństwo. Zaniedbanie przewodów może w najgorszym przypadku doprowadzić do pożaru lub zatrucia dymem, który w niewłaściwy sposób zostaje odprowadzany z kominka. Bez względu na to, czy ogrzewamy dom drewnem, czy węglem - w obu przypadkach w trakcie spalania dochodzi do tworzenia się sadzy na ściankach. W celu pozbycia się problemu można skorzystać z usług specjalistów, za których usługę trzeba zapłacić w granicach od 150 do 200 zł. jeżeli jednak wolicie sami poradzić sobie z problemem, macie dwa rozwiązania. Jednym z nich jest szorowanie komina od góry dzięki szczotki kominiarskiej. Decydując się na tę czynność, będziemy musieli wejść na dach, co często dla wielu osób stanowi niemałą przeszkodę. Na szczęście istnieje również druga metoda - od dołu. W sklepach można nabyć specjalny środek, który w trakcie spalania wydziela substancję doprowadzający do odpadania zalegających w przewodach skupisk smoły i sadzy. Okazuje się, iż na podobnych zasadach działa produkt, który większość z nas posiada w domach. Dzięki niemu nie trzeba organizować dodatkowego wyjścia do marketu.
Jak wyczyścić komin domowym sposobem? Wystarczy mieć pod ręką warzywo
Chcąc mieć pewność, iż nie zaniedbujemy swojego obywatelskiego obowiązku, przewody kominowe powinniśmy czyścić przynajmniej raz na trzy miesiące. Zachowując regularność w tym działaniu, będziemy mogli spać spokojnie. I choć mogłoby się wydawać, iż pielęgnacja przewodów należy do skomplikowanych zadań, okazuje się, iż wcale taka nie jest. Wystarczy znać ten prosty trik, do którego wykonania będą potrzebne obierki z ziemniaków. W trakcie palenia łupinek wydziela się z nich skrobia osuszająca sadzę i powoduje jej opadanie. Ważne jest jednak, aby wykorzystywane w tym celu resztki były dokładnie wysuszone przed rozpaleniem piecyka. Inaczej, moglibyśmy narobić więcej szkód niż pożytku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.