Niepozorne wzgórze, które płonęło ogniem - tajemnice Wzgórza Hrideleckiego (Hřídeleckiej hůry)

karkonoszego.pl 1 tydzień temu
Wzgórze Hrideleckie to wzniesienie w Czechach, w regionie kralovohradeckim, w pobliżu miejscowości Hřídelec. Jest to wulkaniczny stożek wygasłego wulkanu, który dziś stanowi pomnik przyrody z uwagi na interesujące formacje geologiczne – bazalty w formie słupów – oraz rzadką roślinność. Między Turnovem a Jičínem, tam gdzie turysta rzadko zbacza z głównego szlaku, leży wzgórze, które mogłoby zawstydzić niejedną atrakcję geologiczną Europy. Nazywa się Hřídelecká hůra – ale niech Was nie zmyli to łagodne, czeskie "hůra". To nie żaden pagórek, to groźne wzgórze, które niczym smok, kiedyś zionęło ogniem.

[foto:7303455]

Choć jest to pozostałość wulkanu trzeciorzędowego, powodem ochrony kopca bazaltowego są bogate złoża mineralne, które się tu znajdują. Na wzgórzu Malá Horka (398 m n.p.m.) znajduje się pomnik przyrody, który chroni lokalne, unikalne stanowisko geologiczne. Jest to kopiec wulkaniczny, w którym utworzono kamieniołom, a jego eksploatacja trwała do 1926 roku.

[foto:7303456]

Z geologicznego punktu widzenia Hřídelecká hůra jest kominem wulkanicznym, w którym żyły kikutowe bazalitu nefelinowego zostały niemal całkowicie wyrwane przez korytarze szybowe o głębokości ponad 20 metrów.

[foto:7303467]
Idź do oryginalnego materiału