Fot. Ryszard Wyszyński
Członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej z siedzibą we Wrocławiu uczestniczyli w wyjazdowym spotkaniu, w Nowym Miasteczku, w woj. lubuskim. Miejsce jest nieprzypadkowe. Do tego miasta zostali zaproszeni przez prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Tadeusza Ostrowskiego, mieszkańca miejscowości w której po drugiej wojnie światowej, w ramach ekspatriacji, w Nowym Miasteczku i pobliskich miejscowościach Bytom Odrzański i Nowa Sól osiedliło się bardzo wielu mieszkańców kresowego Drohobycza i jego okolic, w tym dawnych mieszkańców m.in. Starej Wsi, Słońska,Wacowic, Lipowca.
Przewodniczący Tadeusz Ostrowski jest emerytowanym strażakiem zawodowym i honorowym prezesem Miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W ostatnich latach z inicjatywy miejscowych druhów została wybudowana w mieście nowa remiza, do której trafiły świetnie wyposażone: nowe wozy bojowe, łódź patrolowa (jednostka pływająca z uwagi na bliskość rzeki Odry), zorganizowano nowoczesne stanowiska dowodzenia i co najważniejsze wokół tej placówki skupiło się wielu zaangażowanych strażaków ochotników. Remiza dysponuje również bogato wyposażonym zapleczem w tym hotelem kuchnią, salą konferencyjną, w której realizowane są szkolenia, uroczystości strażackie, a także okolicznościowe uroczystości. Wielką pasją prezesa Stanisława Ostrowskiego, co warto podkreślić, jest kultywowanie pamięci o Ziemi Drohobyckiej i bogatej historii przedwojennych polskich Kresów. Ogromna wiedza o tej ziemi przełożyła się po latach na pokaźny zbiór pamiątek, wydawnictw, map i zdjęć dotyczących zamieszkiwanej z dziada pradziada przez jego przodków na Kresach. Duża część tych zbiorów została wyeksponowana w sali konferencyjnej. Prawdziwą perłą w koronie zbiorów Prezesa Tadeusza Ostrowskiego jest sztandar „Stowarzyszenia Ochodniczej Straży Ogniowej w Drohobyczu”. Po spotkaniu roboczym zarządu głównego Stowarzyszenia miało miejsce spotkanie z burmistrzem Nowego Miasteczka Pawłem Kozłowskim i jego zastępcą Bartoszem Truszczyńskim, którzy podziękowali za możliwość spotkania ze działaczami stowarzyszenia, które pielęgnuje tradycję kresowego regionu, jakim pozostaje Ziemia Drohobycka do tej pory w nowym pokoleniu, które zamieszkuje Nowe Miasteczko. Burmistrzowie zadeklarowali dalsze wsparcie dla miejscowego koła SPZD. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznania się z prezentacją pamiątek oraz, co wzbudziło szczególne zaciekawienie, prezentacją drzew genealogicznych, kilku kresowych rodzin przez zaproszonych gości, które przedstawili na planszach panowie: Stanisław Miniach i Zenon Krzyśko, przedstawiając szczegółowo sposób, jak je tworzyli. W spotkaniu uczestniczyło wielu członków Terenowego Koła SPZD: Nowe Miasteczko, Nowej Soli i Wrocławia. Odwiedzono wspólnie cmentarz, na którym zostali pochowani pierwsi polscy mieszkańcy – przybyli tutaj po II wojnie z Ziemi Drohobyckiej oraz halę i stadion sportowy. W spotkaniu Koła Terenowego SPZD Nowe Miasteczko uczestniczyli też przedstawiciele stowarzyszenia z koła w Wałbrzychu Bożena Nowicka i Ryszard Wyszyński oraz Anna Krzosek z Nowej Rudy.
W programie dwudniowego spotkania było też uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej i zwiedzanie nowo powstałego miejskiego ośrodka wypoczynkowego z kąpieliskiem, stanowiącego dużą atrakcję Nowego Miasteczka – utworzonego w miejscu po zalanej na początku XX wieku odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Ciekawostką miejscowości jest również replika dyliżansu pocztowego umieszczona na skwerze przy drodze do Nowego Miasteczka, co przypomina, iż funkcjonowała tu dawna stacja pocztowa, która obsługiwała dyliżansy na ważnym szlaku komunikacyjnym użytkowanym w sposób systematyczny od XVII wieku, dzięki czemu utrzymywano regularną łączność Wrocławia i innych dolnośląskich miejscowości z Berlinem, Warszawą czy jeszcze dalszymi ośrodkami.
Krystyna Smerd