Odkryto tajemnice z Pförring. Naukowcy poznali prawdę dzięki orzechowi włoskiemu. To prawdziwy przełom

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor thanasus // pexels.com/ autor Sohel Patel


Po latach poszukiwania prawdy niemieccy naukowcy w końcu "dokopali się" do przełomowych informacji. Dzięki uporowi archeologów, starożytne życie osób zamieszkujących obecne tereny Bawarii, przestanie być zagadką. Kluczowym elementem badań okazał się być orzech włoski.
Zagadka, która spędzała sen z powiek niemieckiemu zespołowi archeologów, nareszcie została rozwikłana. Przedmiotem badań ekspertów były pojedyncze akcesoria połączone skórzanymi paskami, znalezione w grobie młodej kobiety. Tajemnica mogiły z V wieku. prawdopodobnie nareszcie została wyjaśniona. Prawda zbliżyła naukowców do zaznajomienia się z kolejnymi faktami dotyczącymi życia ludności, która niegdyś zamieszkiwała obecne tereny Bawarii.


REKLAMA


Zobacz wideo Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było


Tajemnica z Pförring. Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia
W 2016 roku grupa niemieckich archeologów dokonała odkrycia grobu młodej kobiety w gminie Pförring położonej na południu Niemiec. Naukowcy podczas oględzin pochówku znaleźli sporą liczbę artefaktów, które wzbudziły u nich ogromną ciekawość. Na skórzanych paskach zaplecione ze sobą były dwa klucze z brązu, stworzone z kości pudełko na igły, pierścionki, trzy monety rzymskie, muszla ślimaka morskiego, krążek ze szklaną wkładką oraz zawieszka z orzecha włoskiego. W pierwszej chwili eksperci stwierdzili, iż przymocowane ze sobą artefakty mogły stanowić element ozdobny wykorzystywany jako zawieszka do paska. Ta teoria nie zaspokoiła jednak ich spragnionych prawdy umysłów. Po ośmiu latach poszukiwania znaczenia owych przedmiotów, przy pomocy nowoczesnych technik, analiza ozdób przyniosła ukojenie skołatanym myślom archeologów. Spore znaczenie w odnalezieniu nowego tropu miał wisiorek z orzecha włoskiego.


Dlaczego orzech włoski stał się tak istotny dla badaczy? Naukowcy "dokopali się" do prawdy
Po ośmiu latach dociekania prawdy, niemieccy archeolodzy nareszcie doszli do przełomowego momentu. Badania nad poszczególnymi przedmiotami znalezionymi w grobie młodej kobiety pomogły ustalić, iż nie były to jedynie elementy ozdobne, ale artefakty mające głębsze znaczenie symboliczne, a choćby duchowe.


Znalezisko pozwala w wyjątkowy sposób spojrzeć na kulturę brzegów Dunaju i znaczenie przypisywane niektórym obiektom, które zostały przekształcone w potężne symbole i talizmany


- wyjaśnia prof. Mathias Pfeil - generalny konserwator Bawarskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków - jak podaje serwis tigersmedia.pl
Orzech włoski w zarówno w dawnych czasach jak i w tej chwili nie był zbyt popularnym elementem biżuteryjnym. Niemniej jednak dla starożytnych plemion stanowił on symbol płodności, obfitości i ochrony. To przełomowe odkrycie pozwala na obranie nowego kierunku badań. Niemieccy archeolodzy będą się teraz skupiali na poznaniu tajników rytuałów pogrzebowych, które dla mieszkańców Starego Kontynentu były istotną częścią kultury.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału