Ogień w sercu bagien: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Biebrzański Park Narodowy, ostoja dzikiej przyrody i największe torfowisko w Polsce, stanął w obliczu kolejnego poważnego pożaru. W niedzielę, 30 marca, ogień strawił około 90 hektarów trzcinowisk i turzycowisk, zagrażając cennemu ekosystemowi.
Trudna walka z żywiołem
Pożar wybuchł w rejonie miejscowości Krasnybór i Kamienna Nowa, na styku powiatów augustowskiego i sokólskiego. W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 120 strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników, wspieranych przez pracowników Parku. Ze względu na trudny, podmokły teren, wykorzystywano specjalistyczny sprzęt, w tym pojazdy terenowe Sherp, drony do lokalizacji ognia oraz samoloty i śmigłowce gaśnicze Lasów Państwowych.
Przyczyny pożaru
Przyczyna pożaru nie została jeszcze oficjalnie ustalona, jednak dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, Artur Wiatr, podejrzewa, iż ogień mógł zostać zaprószony przez człowieka, celowo lub nieumyślnie. Wiatr apeluje o ostrożność i przestrzeganie zakazu wypalania traw, które stanowią ogromne zagrożenie dla Parku.
Skutki pożaru
Pożar strawił cenne siedliska roślin i zwierząt, w tym rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych. Ogień zagraża również torfowiskom, które pełnią kluczową rolę w retencji wody i magazynowaniu dwutlenku węgla. Straty w ekosystemie będą trudne do oszacowania i mogą mieć długotrwałe konsekwencje.
Apel o ostrożność
Pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym to poważny problem, który powtarza się co roku. Wypalanie traw, nieostrożność turystów i zmiany klimatyczne przyczyniają się do wzrostu zagrożenia pożarowego. Władze Parku apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aby chronić to unikalne miejsce przed zniszczeniem.
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, chroniący rozległe torfowiska i bagna. Jest to ostoja rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym łosia, wilka, rysia i wielu gatunków ptaków. Park jest również ważnym miejscem lęgowym dla ptaków wodno-błotnych.
Ważne informacje
- Pożar wybuchł 30 marca w rejonie Krasnegoboru i Kamiennej Nowej.
- Ogień strawił około 90 hektarów trzcinowisk i turzycowisk.
- W akcji gaśniczej brało udział ponad 120 strażaków.
- Przyczyna pożaru jest nieznana, ale podejrzewa się zaprószenie ognia przez człowieka.
- Pożar zagraża cennemu ekosystemowi Parku.
- Władze Parku apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.