

Mundurowi zapoznali się z zasadami ratownictwa technicznego w przypadku zdarzeń z udziałem autobusów elektrycznych. Poznali również sposób działania takich pojazdów i stacji ładowania, a także budowę instalacji i urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w tego typu pojazdach.
– Przede wszystkim wskazywane są najbardziej newralgiczne miejsca pod względem zagrożenia pożarowego w autobusach – mówi Marcin Kik, kierownik wydziału technicznego i zarządzania infrastrukturą MZK. – Dodatkowo przekazujemy informacje dotyczące najnowszych trendów, jeżeli chodzi o gaszenie autobusów, najnowszych trendów, jeżeli chodzi o produkcję układów bateryjnych. Dzielimy się tym wszystkim z uwagi na to, iż jest to dla nas synergia. W momencie, kiedy strażacy będą przygotowani, również my też mamy taką pewność, iż mieszkańcy Opola pod tym względem są zabezpieczeni.
– Rozwój technologii spowodował to, iż musimy za nią nadążać i nasze systemy ratownicze również. Elektryczne pojazdy jest to novum na rynku i musimy też dostosować nasze taktyki ratownicze, ratowniczo-gaśnicze, żeby móc uratować zdrowie życie bądź mienie – dodaje młodszy brygadier Krzysztof Sobkowicz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Tego typu szkolenia realizowane są cyklicznie. To ostatnie zostało zorganizowane we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu.
Marcin Kik, Krzysztof Sobkowicz:









Autor: MGP
Fot w bazie: Szkolenie Strażaków, 9.04