Dramat rozegrał się dziś rano w jednym z mieszkań w Jaworze. To sąsiedzi pośpieszyli z pomocą i wszczęli alarm, dzięki czemu rozpoczęła się walka o życie młodego mężczyzny, które postanowił je sobie odebrać.
W sobotę 15 lutego około godziny 08:30 do jaworskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o próbie samobójczej młodego mężczyzny w jednym z budynków mieszkalnych w Jaworze.
– Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż pierwsze działania ratownicze podjęli świadkowie zdarzenia, którymi okazali się być mieszkańcy budynku. Następnie nieprzytomnego mężczyznę bez oznak życia przejęli policjanci, którzy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po chwili na miejsce dotarli jaworscy strażacy, którzy przejęli działania ratownicze wdrażając procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy, zabezpieczyli drogi oddechowe oraz podłączyli defibrylator – relacjonuje kpt. Krzysztof Napierała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze.
Czynności ratunkowe kontynuowano do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, który przejął poszkodowanego. Ratownicy medyczni natychmiast wdrożyli medyczne czynności ratunkowe i przy wsparciu jaworskich strażaków udało się przywrócić czynności życiowe poszkodowanego.
Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pod opieką lekarzy będzie kontynuowana walka o jego życie i zdrowie.
***
Jak pomóc osobie w kryzysie samobójczym?
- Zachowaj spokój i łagodność wypowiedzi podczas inicjowania kontaktu.
- Zaproś do rozmowy pytając: „Jak mogę Ci pomóc?”, „Co sprawi, iż poczujesz się lepiej?”, „Co dotychczas pomagało ci w pokonywaniu trudności?”
- Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie, nie bagatelizuj zgłaszanych problemów, nie wskazuj, iż „inni mają gorzej”.
- Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.
- Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli, np. zaproponuj wspólne posiedzenie razem, wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, na siłownię, przejażdżkę rowerem itp.
- Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu, np. zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty – psychologa, pedagoga, psychiatry.
- Pomóż zmniejszyć lek i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, np. towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.
- Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne w danej chwili kroki.
- Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery dostępnych telefonów pomocowych (można je znaleźć tutaj ) i skonsultuj swoje działania ze specjalistami.
- W przypadku zagrożenia życia dzwoń pod numer ratunkowy 112!