W sobotę, 9 maja, w Grabicy świętowano Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła, gdzie zgromadzeni modlili się w intencji druhów i ich rodzin. Następnie, godzinę później, wydarzenie przeniosło się na plac przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabicy, gdzie odbyła się oficjalna część apelu.
Powiatowy Dzień Strażaka
Kluczowym punktem programu było wręczenie strażakom odznaczeń, medali oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. W stronę mundurowych popłynęło wiele ciepłych słów, podziękowań za codzienną gotowość do niesienia pomocy oraz tradycyjnych życzeń opieki św. Floriana i „tylu powrotów, ile wyjazdów”.
W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe oraz delegacje jednostek OSP z terenu całego powiatu piotrkowskiego, a także przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim. Na wydarzeniu obecne były również dziecięce i młodzieżowe drużyny pożarnicze, będące przyszłością lokalnego ratownictwa. Oprawę muzyczną podczas Powiatowego Dnia Strażaka zapewniła orkiestra dęta, a całość zwieńczyła defilada pododdziałów.

![STARY WIŚNICZ. W nocy spaliły się dwa budynki gospodarcze. Pożar gasiło kilkudziesięciu strażaków [ZDJĘCIA]](https://bochniazbliska.pl/wp-content/uploads/2026/06/ww.jpg)









![Poranny gość Radia 90: Sławomir Walento, szef WOPR w Rybniku [WIDEO]](https://www.radio90.pl/files/2026/06/SLAWOMIR-wALENTO-R90-2.jpeg)

