W sobotę 29 czerwca 2024 roku tuż po godzinie szóstej rano w miejscowości Konarzew (gm. Zduny) doszło do pożaru budynku jednorodzinnego. Ogień objął drewnianą więźbę dachową, powodując ogromne straty materialne. Na szczęście po uzyskaniu dostępu do zadymionego wnętrza obiektu i wnikliwym przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych w zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych, ponieważ w chwili powstania pożaru w budynku nikt nie przebywał.
Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań uzyskali dostęp do zamkniętego obiektu mieszkalnego dzięki dostępnego sprzętu i rozpoczęli działania gaśnicze połączone z przeszukaniem pomieszczeń mieszkalnych pod kątem osób poszkodowanych. W momencie sprawdzenia całego obiektu i stłumienia ognia na parterze rozpoczęto podawanie środka gaśniczego w natarciu na palącą się więźbę dachową. Działania prowadzono ze stanowisk gaśniczych na zewnątrz obiektu z wykorzystaniem drabin przystawnych. Po stłumieniu ognia na poddaszu budynku mieszkalnego uzyskano możliwość bezpiecznego sprawienia podnośnika hydraulicznego przy obiekcie na wąskim placu manewrowym i rozpoczęto prace rozbiórkowe niestabilnej drewnianej konstrukcji celem dogaszenia ukrytych zarzewi ognia oraz eliminacji ryzyka upadku luźnych krokwi dachowych. W tym samym czasie ewakuowano pozostałą część wartościowego mienia z części obiektu nieobjętej pożarem do sąsiedniego garażu otwartego przez właściciela, który dotarł na miejsce w trakcie prowadzonych działań. Mężczyzna w końcowej fazie akcji zgłosił złe samopoczucie wymagające szerszej diagnostyki, dlatego na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego. Oczekując na przyjazd karetki pogotowia, poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy adekwatnej do zgłoszonych dolegliwości. Właściciel został zabezpieczony przez zespół ratownictwa medycznego, który po wykonaniu niezbędnych czynności pozostawił uczestnika zdarzenia na miejscu interwencji. Po zakończeniu działań gaśniczych, wykonaniu prac rozbiórkowych, a także usunięciu nadpalonych elementów na zewnątrz obiektu dokonano weryfikacji zagrożenia pożarowego dzięki dostępnych urządzeń pomiarowych, potwierdzając skuteczność działań. Akcja gaśnicza jednostek ochrony przeciwpożarowej trwała łącznie ponad 7 godzin, a ratownicy realizujący długotrwałe działania otrzymali posiłki regeneracyjne zapewnione przez gminne centrum zarządzania kryzysowego.
W działaniach brały udział trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Krotoszynie oraz po jednym pojeździe gaśniczym z jednostek OSP Konarzew, OSP Zduny i OSP Baszków.
Opracował: mł. kpt. Mateusz Dymarski
Zdjęcia: sekc. Dominik Fabisiak, OSP Zduny