Pożar zbiorników z paliwem w Sławkowie. Mieszkańców nad ranem budziły wybuchy

2 dni temu
Zdjęcie: mat. prasowe Zarządzania Kryzysowego UM Sławków


Trwa wyjaśnianie okoliczności wybuchu pożaru zbiorników paliwa, do którego doszło w piątek nad ranem w Sławkowie w województwie śląskim. Zbiorniki znajdowały się na jednym z terminali kolejowych. Mieszkańcy informowali w mediach społecznościowych o wybuchach.
Ogień pojawił się w piątek (28 czerwca) ok. godz. 4 nad ranem. "Trwa pożar zbiorników paliw na jednym z terminali kolejowych w Sławkowie. Według informacji służb brak bezpośrednich zagrożeń dla mieszkańców" - przekazał wówczas burmistrz miasta Rafał Adamczyk. Kilkanaście minut później zaapelował o ograniczenie otwierania okien. W zbiornikach mogło znajdować się ok. 6 tys. litrów paliwa. TVP3 Katowice podaje, iż spłonęły także stojące w pobliżu samochody ciężarowe.
REKLAMA


Zobacz wideo Bielawska ostro do mężczyzn na sali sejmowej. "Trzeba być intelektualną amebą!"


Sławków. Pożar zbiorników z paliwem
Na miejscu pojawiło się 17 zastępów straży pożarnej ze Sławkowa, Katowic, Będzina, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Przed godz. 7 rano pożar został opanowany, trwało jego dogaszanie. "W związku z dużym poborem wody z sieci może nastąpić spadek ciśnienia. Na sąsiednich drogach mogą pojawić się wozy strażackie napełniające zbiorniki z hydrantów" - ostrzegały mieszkańców lokalne władze. Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną pożaru. Wyjaśni to policja, konieczna będzie opinia biegłego z zakresu pożarnictwa.


Pożar. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia?
"Gdy zauważysz pożar: zaalarmuj osoby zagrożone, wezwij straż pożarną, dzwoń na numer alarmowy 112 lub 998, spokojnie i wyraźnie powiedz: gdzie się pali (dokładny adres; jeżeli nie znasz adresu, podaj charakterystyczne punkty, elementy krajobrazu itp.), co się pali, czy zagrożeni są ludzie, nie rozłączaj się pierwszy!" - czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
"Zanim przyjedzie Straż Pożarna: zadbaj, by wszyscy domownicy opuścili zagrożone mieszkanie (pomóż osobom starszym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym), próbuj ugasić pożar w zarodku, używaj gaśnic, koców gaśniczych, wody (nigdy nie gaś wodą urządzeń elektrycznych), nie otwieraj okien, postaraj się wyłączyć dopływ gazu i prądu oraz usunąć z zasięgu ognia materiały palne, w miarę możliwości - weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa, alarmuj sąsiadów o zagrożeniu; gdy wychodzisz, nie zamykaj drzwi na klucz" - radzą urzędnicy.
Eksperci wskazują też, iż w trakcie pożaru nie wolno korzystać z windy. W razie silnego zadymienia poruszaj się blisko podłogi - wyżej panuje wysoka temperatura i zbierają się toksyczne gazy i dym, idź wzdłuż ściany, żeby nie stracić orientacji, na zewnątrz rozejrzyj się i sprawdź, czy widzisz swoich znajomych, sąsiadów; jeżeli kogoś brak, powiadom o tym strażaka" - czytamy w poradniku MSWiA.
Idź do oryginalnego materiału