Prawie 100 tys. mieszkańców Los Angeles objęto nakazem ewakuacji w związku z pożarem, który wybuchł we wtorek wieczorem. Pożar pustoszy dzielnicę celebrytów Pacific Palisades, dwa inne pożary objęły Sylmar i pobliską Altadenę.
Jedna z mieszkanek Los Angeles Sheriece Wallace nie zdawała sobie sprawy, iż pożar ogarnia już jej sąsiedztwo, dopóki nie zadzwoniła do niej siostra, a zadzwoniła w momencie, gdy helikopter zrzucił nad jej domem wodę. – Uznałam, iż pada deszcz – powiedziała Wallace. „Nie, nie pada. Przed twoim domem jest pożar. Musisz uciekać” – nakazała jej siostra.
W rejonie Los Angeles od wtorku płoną trzy oddzielne pożary, podsycane porywami wiatru. Strażaków przebywających na urlopach i odbierających dni wolne wezwano do zgłoszenia gotowości do powrotu do pracy.
Będzie gorzej?
Nocą, gdy ewakuowali się mieszkańcy jednej z dzielnic, na ulicy Palisades Drive powstał korek. Wokół ludzi, którzy tkwili w samochodach, padał popiół. Niespodziewanie ogień przeskoczył z jednej strony drogi na drugą.
– Ludzie wysiadali z samochodów z psami, dziećmi i torbami, płakali i krzyczeli – opisała scenę jedna z mieszkanek. Porzucone pojazdy zostały później zepchnięte na pobocze przez buldożer, torujący przejazd strażakom.
Burmistrzyni Karen Bass uprzedziła przez swoje media społecznościowe, iż warunki pogodowe prawdopodobnie się pogorszą – przekazała stacja CNN. – Wiatr się wzmaga – ostrzegła Bass. – Zwracajcie uwagę na alerty pogodowe.
Ariel Cohen, meteorolog kierujący Narodową Służbą Meteorologiczną w Los Angeles, opisał trzy pożary szalejące w hrabstwie jako „jedną z najgorszych sytuacji, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.
W rozmowie z CNN Cohen wyjaśnił, iż nałożyło się na siebie wiele „niestabilnych” czynników, w tym susza oraz „jedne z najbardziej ekstremalnych, niszczycielskich i zagrażających życiu burz wiatrowych, jakie dotknęły ten obszar”.
Ostrzeżenia służb
Kalifornijskie stowarzyszenie pożarnicze ostrzegło, by gapie nie próbowali zbliżać się do obszarów ogarniętych ogniem. – Nie wybierajcie się na zwiedzanie. Dym jest jak trująca zupa. Płoną nie tylko krzaki, płoną domy zawierające plastiki. Wdychanie ich jest niebezpieczne – ostrzegł przewodniczący stowarzyszenia, Brian Rice.
W walce z bezprecedensowym pożarem uczestniczy co najmniej 1,4 tys. strażaków – powiadomił gubernator Kalifornii Gavin Newsom.
Biuro stanowego prokuratora przypomniało kupcom, iż spekulacyjne podnoszenie cen na podstawowe artykuły w trakcie ogłoszonego stanu wyjątkowego jest przestępstwem. Urząd prokuratora za nadmierne uważa podwyżki o ponad 10 proc.
„Jeżeli zobaczycie takie ceny albo padliście ofiarą sprzedawców, zachęcamy do natychmiastowego złożenia w naszym biurze skargi” – przekazał urząd. Winnym grozić może kara od grzywny, sięgającej 10 tys. USD, do roku więzienia.
Bez prądu pozostaje prawie 300 tys. odbiorców energii elektrycznej w południowej Kalifornii. Odwołano zajęcia w 19 szkołach.