Pożerają kwiaty w zawrotnym tempie. Walka z nimi nie jest łatwa, ale tego boją się jak ognia

1 tydzień temu
Są największym wrogiem domowych lilii, ale nie tylko. Zjadają liście, niszczą całe uprawy i rozmnażają się w zatrważającym tempie. Walka z nimi bywa bardzo trudna, ale nie jest niemożliwa. Zapamiętaj te zasady, aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia kwiatów.
Lilie to przepiękne kwiaty, które można trzymać nie tylko w wazonowych bukietach, ale także uprawiać je z powodzeniem w ogrodzie. Niestety jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, ponieważ roślina ta często pada ofiarą pewnego uporczywego szkodnika - poskrzypki liliowej. To niewielki czerwono-czarny robak sięgający od 6 do 8 mm długości. Żywi się liśćmi lilii, w efekcie czego zostawia na nich spore dziury, które nie tylko psują wygląd kwiatów, ale też prowadzą do ich osłabienia. Aby tego uniknąć, trzeba działać od razu. Jak można zwalczyć poskrzypkę liliową?
REKLAMA






Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona



Jakie robaki zjadają lilie? Walka z tym szkodnikiem jest trudna i żmudna
Poskrzypka liliowa atakuje głównie lilie, ale nie tylko. Może dobrać się także do szachownicy, konwalii majowej i kokoryczki. Z kolei inny szkodnik z tej samej rodziny, zwany poskrzypką cebulową, atakuje różne gatunki cebulowe, np. cebulę, szczypiorek i szparagi. Robaki rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie, dlatego trzeba działać szybko. Poskrzypka liliowa na spodzie liści składa pomarańczowe jaja zebrane w grupę choćby kilkudziesięciu sztuk. Po kilku dniach wylęgają się z nich larwy, które najciężej zwalczyć. Chroni je tzw. śluzowata kupka, przez co są odporne na wszelkie opryski. Obecność szkodników można też zauważyć po charakterystycznym dźwięki przypominającym skrzypienie (stąd nazwa). Ma ona na celu odstraszanie innych gatunków, dlatego usłyszymy ją, gdy tylko zbliżymy się do kwiatów. Co należy zrobić, gdy poskrzypka zaatakuje nasze uprawy?


Jak pozbyć się poskrzypki liliowej? Tak usuniesz uporczywego szkodnika
O obecności szkodników mogą świadczyć:

długie czerwone ścieżki utworzone z jaj na spodzie liści,
oślizgłe czarne narośla, czyli larwy,
wygryzione okrągłe dziury.

Poskrzypka liliowa atakuje już na początku kwietnia, dlatego przez cały okres wiosenno-letni należy dokładnie obserwować rośliny. Najlepiej co pewien czas sprawdzać dokładnie liście, szczególnie od spodu, gdzie mogą znajdować się jaja. jeżeli je zobaczymy, wystarczy usunąć je manualnie, a następnie zgnieść. To samo robimy z larwami. W przypadku dorosłych osobników najlepiej zastosować specjalny oprysk. W sklepach znajdziesz wiele chemicznych preparatów, ale jeżeli wolisz ekologiczniejsze metody, użyj wyciągu z czosnku. Wystarczy obrać kilka ząbków, następnie zalać je wrzątkiem i odczekać 24 godziny. Po tym czasie przelej wywar do butelki z atomizerem i spryskaj nim swoje rośliny.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału