W obliczu rosnącego zagrożenia pożarami w przestrzeniach niezurbanizowanych, w tym szczególnie w lasach, strażacy z Wielkopolski intensyfikują przygotowania do pożarów na przestrzeniach otwartych, występujących najczęściej w trwającym właśnie sezonie letnim. Od początku kwietnia do końca czerwca jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyły w szeregu ćwiczeń mających na celu doskonalenie współpracy, taktyki działań gaśniczych oraz zdolności logistycznych.
W Wielkopolsce od początku 2025 r. odnotowano 248 pożarów lasów, z czego aż 221 od początku kwietnia br. Warto zaznaczyć, iż przez cały 2024 r. strażacy odnotowali 339 pożarów w lasach.
Ćwiczenia podstawą sprawnego działania
Wielkopolska była miejscem kilku ważnych ćwiczeń o zasięgu wojewódzkim i krajowym, w których brały udział siły i środki z różnych powiatów, a także pododdziały z innych regionów Polski. Scenariusze obejmowały symulowane pożary lasów i łąk, działania w trudno dostępnych terenach, jak również organizację punktów czerpania wody i dowożenia jej na duże odległości, ćwiczenie efektywnej obsługi układów wodno-pianowych w pojazdach pożarniczych.
W ramach ćwiczeń testowano też wykorzystanie specjalistycznego sprzętu – samochodów gaśniczych o zwiększonej mobilności terenowej, dronów do rozpoznania z powietrza, przećwiczono organizację pracy sztabów koodynujących działania z zaangażowaniem znacznych sił i środków oraz systemów łączności umożliwiających sprawne zarządzanie działaniami w rozległym terenie.
Obok dużych manewrów wojewódzkich, równie istotne są lokalne ćwiczenia realizowane w powiatach, przede wszystkim we współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. To właśnie druhowie OSP, będący najbliżej potencjalnych ognisk pożarów, stanowią pierwszą linię reagowania w przypadku zagrożenia. Wspólne ćwiczenia pozwalają budować zgrane zespoły, które w sytuacjach kryzysowych działają sprawnie i skutecznie. W drugim kwartale 2025 roku tematyka zorganizowanych szkoleń i manewrów obejmowała m.in. gaszenie pożarów traw, łąk, ściernisk i lasów oraz organizację zaplecza logistycznego podczas długotrwałych akcji.
Łącznie od początku kwietnia 2025 r. na terenach poszczegolnych powiatów w Wielkopolsce zorganizowano ok. 100 ćwiczeń dotyczących taktyki gaszenia pożarów na terenach niezurbanizowanmych, w tym pożarów lasów.
Poza ćwiczeniami ważne są także kontrole w lasach
Poza operacyjną formą przygotowania do działań gaśniczych wielkopolscy strażacy kontrolowali lasy, by zweryfikować stopień przestrzegania przepisów przeciwpożarowych i organizację przeciwpożarową terenów leśnych przez zarządców lasów.
Od początku 2025 r. przeprowadzono 155 kontroli na obszarach leśnych, w których stwierdzono 155 nieprawidłowości. Wydano 15 decyzji administracyjnych w sprawie usunięcia uchybień oraz 27 opinii.
Podczas kontroli sprawdzano m.in. stan pasów przeciwpożarowych – czy są odpowiednio wykonane i utrzymane, dostępność dróg pożarowych – czy drogi są przejezdne i prawidłowo oznakowane, czy nie są zablokowane. Do gaszenia pożarów potrzebna jest m.in. woda, zatem sprawdzono punkty czerpania wody – czy zbiorniki wodne i punkty poboru wody są dostępne dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, odpowiednio oznakowane i sprawne.
Współpraca Państwowej Straży Pożarnej i Lasów Państwowych
Skuteczna walka z pożarami lasów to nie tylko szybka reakcja w sytuacjach zagrożenia, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie i współdziałanie odpowiednich służb. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa stała i wieloletnia kooperacja pomiędzy jednostkami ochrony przeciwpożarowej a Lasami Państwowymi. Dzięki wspólnym działaniom już na etapie planowania i prewencji możliwe jest sprawne przygotowanie do potencjalnych zagrożeń. Wspólne ćwiczenia, działania profilaktyczne oraz odpowiednie zaplanowanie akcji gaśniczych to filary tej kooperacji. Taka kompleksowa kooperacja pozwala skuteczniej chronić leśne kompleksy przed pożarami, minimalizując ryzyko i zapewniając większe bezpieczeństwo zarówno przyrodzie, jak i ludziom.
Strażacy są przygotowani do działań gaśniczych w kraju i poza jego granicami
Wielkopolscy strażacy są przygotowani nie tylko do reagowania na zagrożenia lokalne i krajowe, ale również do niesienia pomocy międzynarodowej. Polska, jako członek Unii Europejskiej i mechanizmu rescEU, regularnie deleguje specjalistyczne moduły ratowniczo-gaśnicze do walki z pożarami w Europie. Strażacy z Wielkopolski wielokrotnie uczestniczyli w takich misjach – m.in. w Grecji, Szwecji czy Francji.
Obecne szkolenia i ćwiczenia są także okazją do doskonalenia procedur logistycznych, językowych i taktycznych, które mają najważniejsze znaczenie podczas prowadzenia działań ratowniczych w trudnych warunkach klimatycznych i geograficznych poza granicami kraju.
Podczas międzywojewódzkich ćwiczeń GFFF Poland 2025, które odbywały się na terenie pow. słupeckiego, ćwiczących strażaków wizytował st. bryg. Jacek Strużyński, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP.
Opracowanie i film: mł. asp. Martin Halasz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Kamila Kozłowska (KP PSP Gniezno), sekc. Noemi Biel (KP PSP Ostrzeszów)




