Rewolucyjne odkrycie: gigantyczne zasoby wodoru pod ziemią

6 dni temu
Zdjęcie: Rewolucyjne odkrycie: gigantyczne zasoby wodoru pod ziemią


Według najnowszych badań, we wnętrzu ziemi może się znajdować choćby 6,2 biliona ton wodoru. Ilość ta mogłaby zaspokoić ludzkie potrzeby energetyczne przez najbliższe… 1000 lat!

Niezwykłe odkrycie

W 1987 roku w małej wiosce na Mali mieszkańcy, kopiąc głęboki odwiert, zauważyli “dziwny wiatr”, wydobywający się z wnętrza ziemi. Gdy jeden z nich podszedł do niego z papierosem, ten eksplodował. Po kilku tygodniach gaszenia pożaru miejsce porzucono, a zainteresowanie nim powróciło dopiero w 2007 roku. Biznesmen i polityk Aliou Diallo postanowił zbadać to zjawisko. Jak się okazało, “wiatr” to w 98% wodór. Po kilku miesiącach od tego odkrycia na miejscu powstał generator, spalający wodór przy pomocy wody. Jak dotąd, Mali to jedyne miejsce, w którym to paliwo jest wydobywane komercyjnie.

Od tamtego czasu realizowane są badania nad podziemnymi źródłami wodoru. Zespół Geoffreya Ellisa, geochemika z U.S. Geological Survey (USGS) opublikował jedno z nich na łamach “Science Advances”. Jak dowodzi, w skałach i podziemnych rezerwuarach może znajdować się choćby 6,2 bln ton wodoru. To wartość, która przekracza dwukrotnie ilość dostępnego gazu ziemnego, a wydobycie jedynie 2% z tych zasobów mogłoby zapewnić zerowe emisje CO2 przez najbliższe 200 lat.

– Biliony ton gazu wodorowego są prawdopodobnie zakopane w skałach i zbiornikach pod powierzchnią – twierdzą badacze.

Wodór może być wykorzystywany do zasilania pojazdów, procesów przemysłowych i generowania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jego powstawanie jest związane z reakcjami chemicznymi zachodzącymi w skałach, podczas których woda dzieli się na wodór i tlen. Przewiduje się, iż do 2050 roku wodór będzie zaspokajał około 30% dostaw energii w niektórych sektorach.

Sztuczna fotosynteza produkuje wodór. W jaki sposób?

Ekologiczne rozwiązanie?

Wydobycie wodoru geologicznego, czyli powstającego w skorupie ziemskiej, ma niski ślad węglowy, w przeciwieństwie do innych metod produkcji gazu takich jak elektroliza lub pozyskiwanie go z paliw kopalnych.

Wyzwaniem pozostaje wdrożenie infrastruktury – globalnej sieci wydobywczej, platform wiertniczych, magazynów i systemów transportowych. Naukowcy zauważają, iż znaczna część z podziemnych zasobów znajduje się miejscach trudno dostępnych, a przeszukiwanie nowych terenów w celu poszukiwania gazu wymaga sporych nakładów finansowych. Problemem jest również magazynowanie. Jeden kilogram wodoru zawiera tyle samo energii co galon benzyny, ale zajmuje znacznie więcej miejsca.

Źródła: space.com, sciencefocus.com

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału