Strażacy apelują o niewypalanie traw

1 miesiąc temu
Zdjęcie: 05.03.2025. Kielce. Geonatura Kielce. Konferencja prasowa „Stop pożarom traw” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


„Stop Pożarom Traw” – pod taki hasłem strażacy rozpoczęli ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest edukacja i przeciwdziałanie wypalaniu traw, stanowiącym zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Jej inauguracja miała miejsce w środę (5 marca) przy rezerwacie Wietrznia w Kielcach.

Nadbrygadier Józef Galica zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, iż panujące od wielu lat przekonanie o tym, iż wypalanie traw i nieużytków wpływa pozytywnie na żyzność gleby jest błędne i szkodliwe.

– Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Nie pomagajmy w ten sposób przyrodzie – wyjaśnia.

05.03.2025. Kielce. Geonatura Kielce. Konferencja prasowa „Stop pożarom traw” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Strażak zwrócił także uwagę na olbrzymie koszty akcji związanych z gaszeniem płonących traw oraz olbrzymie zużycie, której tak bardzo brakuje.

Z kolei Roman Wróblewski zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zaznaczył, iż wypalanie traw jest także olbrzymim zagrożeniem dla lasów w sąsiedztwie, których często znajdują się nieużytki.

– Las rośnie bardzo długo a pali się dramatycznie szybko. Przykładowo, o ile doszłoby do przemieszczania się ognia w koronach drzew to ten pożar w drzewostanach iglastych może się przemieszać z prędkością 60 km/h. Nikt i nic nie jest wstanie uciec z takiego ognia – podkreśla.

05.03.2025. Kielce. Geonatura Kielce. Konferencja prasowa „Stop pożarom traw” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W ramach promocji kampanii strażacy zaprezentowali także sprzęt jakiego używają podczas gaszenia traw.

Wypalanie traw i nieużytków jest nielegalnym procederem, za który grożą wysokie mandaty choćby do 30 tys. zł. jeżeli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca podlega karze więzienia choćby do 10 lat.

W 2024 roku w wyniku wypalania traw do którego dochodziło w różnych rejonach Polski, śmierć poniosło 5 osób a 35 zostało rannych. Podczas prowadzonych działań strażacy zużyli 22 mln litrów wody. Kampania „Stop Pożarom Traw” potrwa do 30 kwietnia.


Idź do oryginalnego materiału