Kilka milionów złotych pochłoną planowane na 2025 rok zakupy nowych pojazdów dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Strażacy mają nadzieję, iż dzięki finansowemu wsparciu lokalnych samorządów, Komendy Głównej PSP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, uda się nabyć nową drabinę mechaniczną, tzw. pierwszowyjazdowy wóz ratowniczo-gaśniczy, a także nowy samochód kwatermistrzowski.
W przyszłym tygodniu świdniccy radni podejmą decyzję w sprawie przekazania Komendzie Powiatowej PSP 175 tys. złotych dofinansowania z przeznaczeniem na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. – Dopinamy właśnie montaż finansowy i spodziewamy się, iż do końca roku taki pojazd zostanie zakupiony. Będzie to samochód tzw. pierwszowyjazdowy dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach, czyli taki, który w pierwszej kolejności wysyłany jest do zdarzeń, który będzie miał podstawowe komponenty do zwalczania zagrożeń dla środowiska oraz zagrożeń chemicznych. Aktualnie koszt takiego pojazdu to 1 mln 200 tys. złotych i bez wsparcia samorządów, Starostwa Powiatowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Komendy Głównej PSP nie bylibyśmy w stanie sobie pozwolić na taki zakup – tłumaczy mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
To jednak nie jedyny zakup planowany przez świdnickich strażaków w tym roku. – Jest szansa na zakup nowej drabiny, której koszt to ponad 4 mln złotych. To w zasadzie 1/3 naszego rocznego budżetu, dlatego taki nabytek normalnie byłby całkowicie poza naszym zasięgiem. Wszystko jest jednak na dobrej drodze. Niemal na pewno w tym albo na początku przyszłego roku taka nowa drabina do nas dotrze – mówi Grzelak. w tej chwili posiadana przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Świdnicy drabina mechaniczna o wysięgu 28 metrów została wyprodukowana w 2002 roku i przy normie eksploatacyjnej wynoszącej 20 lat już od pewnego czasu czeka na wymianę. – Oprócz tego w planach jest nowy samochód kwatermistrzowski. Posiadany przez nas bus, który jest już dość wysłużony, podczas ostatniej powodzi bardzo się sprawdził wożąc worki z piaskiem. Z dużym prawdopodobieństwem w tym roku ten samochód również uda nam się wymienić – dodaje.
Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy zaprezentowane zostanie również sprawozdanie komendanta powiatowego podsumowujące działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej w 2024 roku na obszarze powiatu świdnickiego. W ubiegłym roku strażacy interweniowali w sumie 2415 razy, z czego 472 wyjazdy dotyczyły pożarów a 1776 związanych było z miejscowymi zagrożeniami (m.in. wypadki drogowe, usuwanie skutków wichur i opadów deszczu). W ubiegłym roku odnotowano też 167 alarmów fałszywych. Dla porównania, rok wcześniej strażacy odnotowali łącznie 1612 zdarzeń, w tym 460 pożarów oraz 1040 miejscowych zagrożeń.
Według szacunków świdnickich strażaków, w wyniku ubiegłorocznych zdarzeń na terenie powiatu świdnickiego powstały straty o wartości nieco ponad 19,8 mln złotych, a dzięki podjętym działaniom ratowniczym uratowano mienie o wartości ponad 151,7 mln złotych. Największe zaangażowanie sił ratowniczych towarzyszyło wrześniowej powodzi, kiedy to na przestrzeni pięciu dni strażacy zlikwidowali 566 zdarzeń, koncentrując się na ewakuacji ludności, budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz usuwaniu zatorów na rzekach. Wśród najpoważniejszych zdarzeń minionego roku wyliczono również: pożar domu wielorodzinnego w Łażanach (30 marca), pożar ok. 20 hektarów zboża na pniu między Witoszowem Dolnym a Świdnicą (31 lipca), pożar na terenie gminnego lądowiska w Świebodzicach, w wyniku którego doszczętnie spłonął hangar z samolotami i szybowcami (7 sierpnia), wypadek autokaru na drodze krajowej nr 35 między Marcinowicami a Szczepanowem (17 września).
Które jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych najczęściej uczestniczyły w działaniach ratowniczo-gaśniczych w minionym roku? Zgodnie z danymi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, najwięcej razy do zdarzeń wyruszali druhowie z OSP Strzegom – 276 razy. W czołówce powiatu świdnickiego znalazły się też OSP Świdnica (182) oraz OSP Żarów (131).
Alarmowanie i udział jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczo-gaśniczych w 2024 roku (dane KP PSP Świdnica):

/opr. mn/