Strażacy z gminy Mniów uczyli się, jak ugasić pożar instalacji fotowoltaicznej

3 godzin temu

W Mniowie odbyło się kolejne szkolenie dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu gminy. Tym razem strażacy zdobywali wiedzę i umiejętności w zakresie gaszenia pożarów spowodowanych awariami instalacji fotowoltaicznych. W szkoleniu uczestniczyli druhowie ze wszystkich jednostek OSP.

– Energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna, ale wraz z jej rozwojem pojawiają się nowe wyzwania dla służb ratowniczych. Dlatego tak ważne jest, aby nasi strażacy byli odpowiednio przygotowani do działania w sytuacjach zagrożenia – podkreśla Michał Milcarz, wicewójt gminy Mniów. – Podczas szkolenia druhowie zdobyli wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności w zakresie bezpiecznego gaszenia tego typu pożarów. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz instruktorom za profesjonalne przekazanie wiedzy. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest priorytetem, dlatego będziemy kontynuować kolejne szkolenia i działania na rzecz poprawy gotowości naszych jednostek OSP – zapowiada wicewójt Michał Milcarz.

Podczas szkolenia, w którym uczestniczyli druhowie z OSP KSRG Grzymałków, OSP KSRG Mniów, OSP Zaborowice i OSP Malmurzyn, strażacy mieli okazję poznać specyfikę instalacji fotowoltaicznych, ich zagrożenia oraz metody skutecznego i bezpiecznego gaszenia pożarów. Ważnym elementem była także symulacja pożaru paneli fotowoltaicznych, podczas której druhowie mogli w praktyce przećwiczyć procedury gaszenia, demontażu i zabezpieczania uszkodzonych urządzeń. – Została nam przekazana wiedza teoretyczna i praktyczna dotycząca gaszenia paneli fotowoltaicznych, ich cięcia, demontażu oraz sposobu sprawdzenia, czy w panelu przez cały czas znajduje się prąd. Strażacy mogli osobiście przekonać się, jak działa instalacja i jakie wyzwania niesie gaszenie pożarów tego typu – mówi druh Bartosz Woś, komendant zarządu oddziału Gminnego Związku OSP RP w Mniowie.

Jak podkreślił organizator szkolenia, Przemysław Jarząb, jednym z problemów, z jakimi spotykają się strażacy, jest brak odpowiedniego oznakowania budynków z instalacjami fotowoltaicznymi. – W krajach zachodnich normą jest specjalne oznaczenie takich budynków, co pozwala służbom ratowniczym od razu wiedzieć, z jakim zagrożeniem mogą się spotkać. W Polsce wciąż jest to rzadkość, a odpowiednia informacja na ogrodzeniu mogłaby znacząco ułatwić i przyspieszyć działania ratownicze – wyjaśnia Przemysław Jarząb.

Oprócz oznakowania budynków, niezwykle istotny jest także prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznych. – Instalacje fotowoltaiczne powinny być montowane w taki sposób, aby w razie pożaru strażacy mieli możliwość szybkiego odłączenia paneli od reszty budynku. Niestety, często zdarza się, iż firmy zajmujące się instalacją nie posiadają odpowiedniego doświadczenia, co prowadzi do błędów w montażu, a w konsekwencji zwiększa ryzyko pożaru – zaznacza bryg. Szymon Górski, zastępca dowódcy JRG nr 2 w Kielcach.

Szkolenia takie jak to w Mniowie mają bardzo duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa zarówno strażaków, jak i mieszkańców gminy. Pożary instalacji fotowoltaicznych, choć wciąż rzadkie, mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na wysokie napięcie w panelach oraz możliwość ponownego zapłonu. Dlatego tak istotne jest, by strażacy posiadali aktualną wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczne i bezpieczne gaszenie tego rodzaju pożarów. W gminie Mniów planowane są kolejne szkolenia, które będą obejmować inne specyficzne zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać jednostki OSP w terenie.

Idź do oryginalnego materiału