Styl japandi – co to jest i czym się charakteryzuje?

2 lat temu

Styl japandi pojawił się jako trend w aranżacji wnętrz stosunkowo niedawno, jednak zdążył już zdobyć wielu zwolenników na całym świecie, i to nie bez powodu. Czym jest styl japandi? Czym się charakteryzuje? Sprawdź!

Styl japandi – co to jest?

Styl japandi to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie dwóch nurtów aranżacyjnych, z których zaczerpnięto najciekawsze cechy. Łączy je minimalizm (charakterystyczny zwłaszcza dla estetyki japońskiej), oszczędność w formie, a także neutralne kolory, wyposażenie o prostych kształtach i zamiłowanie do surowych, naturalnych materiałów. Skandynawskie wnętrze utrzymane w przytulnym klimacie hygge oddaje tu jednocześnie ducha japandi, sięgając po elementy wystroju w stylu japońskim, a ściślej wabi-sabi, który hołduje wykorzystaniu manualnie robionych przedmiotów, na których widoczne są skutki upływu czasu i niedoskonałości takie jak zadrapania czy uszkodzenia. Wnętrza japandi są pełne prostoty i zapewniają atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Obie filozofie stojące za językiem projektowania wprowadzają do stylu japandi następujące elementy:

  • Japońska niechęć do zbytku, umiar w doborze dodatków i dekoracji, miłość do przyrody, dostrzeganie piękna w niepozornych przedmiotach, a także spokój i harmonia,
  • Skandynawska wygoda, funkcjonalność i zamiłowanie do przytulnych wnętrz.

Wnętrza japandi są ascetyczne, jednocześnie jednak nie brakuje w nich domowego ciepła. Każdy szczegół jest tu starannie przemyślany i dobrany w taki sposób, by zwrócić uwagę swoją oszczędną, a mimo to efektowną formą i czystymi liniami odznaczającymi się na neutralnym tle. Każdy mebel i dodatek mają tu swoje zadanie, dlatego uważa się, iż styl japandi bliski jest japońskiej idei zen i minimalizmowi. Dlaczego wnętrza urządzone w tym stylu sprzyjają odpoczynkowi? Panują w nich symetria, geometryczne linie i bryły, harmonia, spokój i oszczędność formy, co stanowi idealną kompozycję dla wszystkich, kto potrzebuje wyciszenia i złagodzenia przebodźcowanych zmysłów. Co więcej, w pomieszczeniach, w których króluje styl japandi, nie znajdziemy syntetycznych materiałów, jak tworzywa sztuczne czy malowane farbami płyty drewnopodobne. Naturalne materiały w połączeniu ze skandynawską przytulnością tworzą przestrzeń, w której chce się przebywać. Tym bardziej, iż nie ma tu żadnych zbędnych przedmiotów. Wszystkie potrzebne na co dzień rzeczy schowane są w obszernych zabudowach lub w zamykanych na drzwiczki szafkach, w przeciwieństwie do aranżacji skandynawskich, w których często spotkać można dekoracyjne bibeloty na półkach i komodach lub ozdoby wyeksponowane w przeszklonych witrynach.

[[kategoria:1586:6]]

Kolory w stylu japandi. Wnętrze, w którym panuje umiar

Energia zen wyczuwalna jest we wnętrzach japandi przede wszystkim ze względu na panujący w nich umiar. Zasada ta dotyczy nie tylko ustawienia poszczególnych elementów wyposażenia, ale też dominującej w pomieszczeniach kolorystyki. Przeważają tu naturalne kolory, popielate szarości, biel i pastele, ale pojawiają się też duże płaszczyzny ciemnych kolorów i mocniejsze akcenty, które nadają wnętrzu wyrazisty, zdecydowany charakter. Znajdziemy tu więc na przykład kolory ognia, które symbolizują życie i energię, jak oranż, czerwień, i żółć. Przybierają one przybrudzone odcienie, dzięki czemu doskonale współgrają z pozostałymi barwami. Pięknie też komponują się z nimi szmaragdowa zieleń i granat w odcieniu indygo. Warto zaznaczyć, iż w opisywanym stylu w jednym pomieszczeniu stosuje się najczęściej maksymalnie trzy kolory, a stonowane barwy ożywione są głębszymi tonami dodatkowymi (w kontrastowych kolorach występują tu najczęściej drobniejsze akcenty).

A oto lista kolorów, które najczęściej stosowane są w aranżacjach japandi:

  • Beże, brązy, kolory piaskowe,
  • Delikatne róże,
  • Odcienie znajdujące się w palecie popielatych szarości,
  • Złamane odcienie bieli,
  • Alabastrowa biel,
  • Czerń,
  • Kolory ziemi,
  • Różne odcienie niebieskiego,
  • Antracyt,
  • Zieleń,
  • Fiolet.

Elementy wyposażenia z naturalnych materiałów we wnętrzu japandi

Jak już wspomnieliśmy, we wnętrzach urządzonych w stylu japandi nie znajdziemy żadnych imitacji tworzyw sztucznych (choćby najwierniejszych). Stosuje się tu przede wszystkim dużo drewna, które nadaje stylowi japandi niepowtarzalnego charakteru. Z surowca tego mogą być wykonane meble i podłoga, fragmenty albo całe ściany wyłożone drewnianymi panelami, a także misy i inne dodatki i dekoracje. Styl japandi pokocha choćby ozdobę w postaci surowego kawałka drewna zawieszonego na ścianie. Surowe, najlepiej niepoddane obróbce drewno, to znak rozpoznawczy zarówno stylu japońskiego, jak i skandynawskiego. Drewniane powierzchnie mebli i innych elementów wystroju powinny być pozostawione bez większych ingerencji, przy czym mowa tu nie tylko o pozostawieniu widocznego usłojenia, ale też ewentualnych uszkodzeń czy uszczerbków (tu inspiracja przede wszystkim stylem wabi-sabi). Jakie drewno najczęściej stosuje się jako element wystroju?

  • Cedr,
  • Cyprys,
  • Modrzew,
  • Sosna biała,
  • Jesion,
  • Buk,
  • Japoński wiąz.

Naturalność wnętrz japandi podkreślana jest za sprawą mebli, które są cenione zarówno ze względu na walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Drewniane meble mogą nam posłużyć długie lata, a przy tym widoczne efekty upływu czasu dodają im tylko szlachetności (wspomniane już piękno niedoskonałości). Ich powierzchnia może być chropowata i surowa. Ciemne drewno możemy tu łączyć z drewnem w jasnych odcieniach. Oczywiście drewno to nie jedyny naturalny materiał, jaki stosuje się w aranżacjach wnętrz japandi. Aby pomieszczenie wypełniła energia zen, musimy sięgnąć również po inne naturalne surowce, takie jak rattan, bambus, wiklina, ceramika i kamień. Dodadzą one skandynawskiej przytulności i sprawią, iż wnętrze będzie cieplejsze w odbiorze.

Jakie jeszcze naturalne akcenty zastosować, jeżeli chcemy urządzić wnętrze w stylu japandi?

  • Miękkie poduszki i pościel z lnu lub bawełny,
  • Wełniane dywany,
  • Naturalne skóry,
  • Plecionki z naturalnych włókien.

[[kategoria:1571:6]]

Meble we wnętrzach japandi

Minimalizm i prostota stylu japońskiego wskazują na konieczność chowania wszystkiego do zamkniętych szaf, tak by żaden przedmiot znajdujący się na zewnątrz nie zepsuł harmonii całej kompozycji. Dlatego też jeżeli chcemy urządzić wnętrze japandi, warto wykorzystać każdy skrawek wolnego miejsca w przedpokoju, salonie czy sypialni, by wstawić dużą, przestronną szafę, najlepiej wyposażoną w przesuwne drzwi. Dzięki temu będziemy mogli ułożyć wszystkie potrzebne w codziennym życiu przedmioty, a pozostałe meble, jakie ustawimy we wnętrzu będą pełnić inną, określoną funkcję – zapełnienia przestrzeni w taki sposób, by była ona w najwyższym stopniu harmonijna i spójna. Wystarczy tu choćby niekiedy łóżko i stoliki nocne (w sypialni), czy też komoda, stolik kawowy i sofa (w salonie).

Wybierzmy meble smukłe, wizualnie lekkie, na wysokich nóżkach, które będą tworzyć proste linie. W ten sposób uda nam się urządzić pomieszczenie, które będzie sprawiać wrażenie przestronnego, nieprzeładowanego. Szukamy mebli o oszczędnej formie. Rezygnujemy z bogato zdobionych regałów, szaf, foteli i krzeseł. Zamiast tego sięgamy po szafki z gładkimi frontami (bez frezów i wyrazistych uchwytów). Doskonale będą się one komponować z blatami wykonanymi z drewna albo z kamienia. Zarówno mieszkańcy Skandynawii, jak i Japonii wręcz uwielbiają eksponować drewniane meble takie jak dębowe stoły lub regały. Stanowią one same w sobie piękną dekorację, zwłaszcza iż wnętrza skandynawskie i japońskie (a także japandi) mają stonowaną kolorystykę.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat mebli we wnętrzach inspirowanych stylem japandi?

  • Sofy i fotele japandi mają tapicerowane siedziska o miękkich liniach i obłych krawędziach,
  • Stoliki mogą być wykonane z jasnego drewna (aranżacja z ciemnymi odcieniami neutralnymi) lub też z ciemnego drewna (jasna aranżacja i akcenty mocnych barw),
  • Świetnie sprawdzą się tu meble drewniane nawiązujące do tradycyjnego wzornictwa japońskiego,
  • Do skandynawskiego, jasnego stołu, można dostawić ciemnobrązowe lub czarne krzesła,
  • Klasyczne drzwi na zawiasach warto zastąpić drzwiami przesuwnymi,
  • Fronty szafek kuchennych lub szafek na ubrania wymieniamy na drzwi przesuwne.
  • Doskonałe rozwiązanie aranżacyjne stanowią parawany shoji (z drewnianą ramą wypełnioną cienkim papierem), ale też przeszklone parawany, ekrany i przepierzenia.

Dodatki i dekoracje we wnętrzach w stylu japandi

Jasne ściany w stonowanych, neutralnych barwach, a także ciemne i jasne drewno we wnętrzach w stylu japandi tworzą wyjątkowe tło dla wszelkich dodatków i dekoracji. Choć nie ma ich wielu w żadnym pomieszczeniu, stanowią one znaczący element aranżacji. Zarówno jakość, jak i ilość dodatków i dekoracji bliższa będzie stylowi japońskiemu. Na blatach mebli nie znajdziemy tu fotografii, pamiątek ani bibelotów (które umieścilibyśmy, chcąc korzystać z założeń skandynawskich aranżacji). Na zamykanych drzwiczkami szafkach umieścimy jeden prosty wazon z suszoną trawą pampasową albo postawimy czarno-białą grafikę oprawioną w prostą ramkę. Dekoracje i dodatki zdobiące wnętrza w stylu japandi zwracają uwagę przede wszystkim swoim kształtem, ale też fakturą lub kolorem. Szczególną rolę będą tu odgrywać lustra. Duże lustro w symetrycznej ramie z zaokrąglonymi krawędziami powieszone na pustej ścianie, nad szafką lub komodą, ozdobi w dyskretny sposób całe pomieszczenie, a odbijające się w nim światło rozjaśni je i powiększy optycznie.

Jakie jeszcze elementy możemy zastosować w formie dodatków we wnętrzach w stylu japandi?

  • Kompozycje z kwiatów lub suchych gałęzi umieszczone w ceramicznym wazonie,
  • Ikebany,
  • Efektowne rośliny domowe (paproć, klon japoński, kwiaty bawełny),
  • Grafiki, dywany i tkaniny z motywami inspirowanymi naturą,
  • Jednobarwne dywany z efektem przetarcia,
  • Stare, tradycyjne przedmioty,
  • Oryginalne podnóżki z kwadratowymi poduszkami.

[[kategoria:1585:6]]

Ograniczanie do minimum liczby elementów wyposażenia nie oznacza, iż zasada ta dotyczy oświetlenia. Wręcz przeciwnie, do pomieszczenia urządzonego w stylu japandi wybierzemy różne rodzaje opraw, tak by zdobiło je przyjemne, rozproszone światło, a jednocześnie by całe wnętrze nie robiło przytłaczającego wrażenia. Dobrym wyborem do wnętrza w stylu japandi są designerskie lampy, na przykład z kloszami wzorowanymi na azjatyckich lampionach (papierowych lub z rattanowych plecionek). Sprawdzi się tu również oświetlenie inspirowane stylem skandynawskim, o prostych, nowoczesnych formach. Wnętrze w stylu japandi w piękny sposób oświetlą żyrandole i kinkiety, a także lampy stołowe i podłogowe, których światło pozwoli uzyskać ciepłą, przytulną atmosferę. Możemy przy tym zestawiać w jednym pomieszczeniu lampy w stylu skandynawskim z lampami inspirowanymi estetyką japońską.

Wnętrza w stylu japandi są przemyślane w każdym detalu. Każdy przedmiot znajdujący się na widoku ma swoje nieprzypadkowe miejsce i współgra z całą aranżacją zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Pora więc wymienić kilka przykładowych dekoracji i dodatków, które w doskonały sposób uzupełnią aranżację w stylu japandi:

  • Wiklinowe fotele,
  • Futony,
  • Szklane, miedziane i ceramiczne wazony,
  • Nieszkliwione zastawy z ceramiki,
  • Kilka książek (tak!),
  • Proste w formie świeczniki,
  • Pledy i poduszki wykonane z naturalnych materiałów,
  • Misy,
  • Drewniane lub bambusowe tace,
  • Powieszone na ścianie wachlarze.
Idź do oryginalnego materiału