Susza w lasach i ogromne zagrożenie pożarowe. Przestrzegajmy kilku zasad

4 dni temu
Zdjęcie: Pożar lasu pomiędzy Kłodnicą a Raszową, zdjęcie ilustracyjne (Fot. Facebook/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu)


Porównywalna do suchej kartki papieru jest w tej chwili wilgotność ściółki w opolskich lasach. To oznacza ogromne ryzyko pożarów i trzeci - najwyższy - stopień zagrożenia.

Panuje teraz susza atmosferyczna, w niektórych częściach Polski hydrologiczna i hydrogeologiczna. Ta ostatnia oznacza, iż wody brakuje również głęboko pod ziemią. Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole, podkreśla, iż 99 procent pożarów w lasach to wina człowieka.- To są świadome lub nieświadome podpalenia, więc nie używamy otwartego ognia w lesie, nie grillujemy i nie rozpalamy ognisk w niewyznaczonych miejscach. Zmorą są też papierosy. Zalecam rzucić palenie, ale jeżeli ktoś musi, niech upewni się trzy razy, pięć razy, iż papieros został dogaszony. Zdarzało się nawet, iż świadomi pracownicy zakładów usług leśnych byli pewni, iż dogasili papierosa, a spłonęła uprawa, ponieważ trawa była już sucha.Na Opolszczyźnie jest kilkanaście wież obserwacyjnych o wysokości do 40 metrów. - One są podnoszone i modernizowane - dodaje Jacek Boczar. - Takie wieże są stawiane i w tej chwili remontowane, więc…
Idź do oryginalnego materiału