Świętokrzyscy strażacy podsumowali rok. Więcej zdarzeń i wyjazdy co… 32 minuty

2 dni temu

Dokładnie 16 193 interwencje odnotowali w ubiegłym roku świętokrzyscy strażacy. To o aż 22 procent więcej zdarzeń niż w 2023 roku. Nasi funkcjonariusze, do akcji wyjeżdżali co około pół godziny.

Jak wylicza st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, spośród blisko 16 200 zdarzeń, pożarów było 3 696.

– To stanowi zaledwie 23 procent naszych działań. Zdecydowanie więcej jest „miejscowych zagrożeń”, czyli zdarzeń niezwiązanych z ogniem. Tych w minionym roku było 11 473, czyli 71 procent wszystkich interwencji – wyjaśnia Bajur.

Jak więc się okazuje, choć dawniej straż pożarna miała u swych podstaw walkę z ogniem, w tej chwili ma znacznie więcej obowiązków.

- Względem roku 2023 przybyło nam każdego rodzaju zdarzeń. Pożarów jest więcej o sześć procent, a miejscowych zagrożeń o 26 procent. Z roku na rok, więcej jest także alarmów fałszywych. W 2024 było ich 1024, a 2023 – 649 – mówi strażak.

Najwięcej pracy w minionym roku strażacy mieli w Kielcach i powiecie kieleckim - 4476 zdarzeń, kolejno w ostrowieckim - 1407, koneckim - 1229, a w sandomierskim 1226 zdarzeń.

Niestety, statystyki wskazują także, iż najczęstszymi przyczynami pożarów w ubiegłym roku były podpalenia. Oprócz tego wady urządzeń i instalacji, czy nieostrożne obchodzenie się z ogniem. jeżeli chodzi o miejscowe zagrożenia – powodowały je nietypowe zachowania się zwierząt, silne wiatry, gwałtowne opady atmosferyczne oraz niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Świętokrzyscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń co 32 minuty. Łączny czas wszystkich interwencji wyniósł ponad 848 dni! W działaniach zaangażowanych było łącznie ponad 126 tysięcy strażaków, a najbardziej pracowitym miesiącem dla strażaków był lipiec, kiedy między innymi intensywne burze przetoczyły się przez nasz region i wywołały 4055 zdarzeń – informuje st. kpt. Marcin Bajur.

Jeśli chodzi o straty materialne spowodowane zdarzeniami, według szacunków wyniosły prawie 177 mln zł, a wartość mienia uratowanego przez strażaków to… ponad 412 mln zł.

  • Straż Pożarna
  • podsumowanie
  • interwencje
  • zdarzenia
  • pożary
  • zagrozenia
    Idź do oryginalnego materiału