Strażak, ratownik medyczny oraz pilot – to najlepiej oceniane zawody w 2024 roku. Agencja badawcza SW Research przedstawiła ranking prestiżu zawodów i specjalności. Najgorzej, z perspektywy zaufania publicznego wypadli: influencerzy, youtuberzy, a także politycy.
Etos służby publicznej
– Tegoroczne wyniki rankingu potwierdzają silne zakorzenienie w polskim społeczeństwie etosu służby publicznej – mówi wiceprezes agencji badawczej SW Research Piotr Zimolzak. – Strażacy i ratownicy medyczni niezmiennie pozostają na szczycie listy, ale w tym roku dołącza do nich nowy symbol zaufania – pilot samolotu pasażerskiego . To nie tylko dowód na uznanie kompetencji i odpowiedzialności, ale też na potrzebę stabilizacji, zaufania w świecie pełnym niepewności zmian. Co interesujące społeczne uznanie zyskał też rolnik w średnim gospodarstwie, wracając do łask po zdecydowanie gorszym ubiegłym roku. Może to odzwierciedlać rosnącą świadomość znaczenia np. lokalnego rolnictwa i trudnej sytuacji ekologicznej w naszym kraju. W tym samym czasie stracili przedsiębiorcy dużych firm, sędziowie, informatycy.
– Do góry zawody, które są mniej prześwietlane przez media, gdzie jest mniej krytycznych uwag, tzw. afer – słusznych czy nie słusznych – które uniknęły tego medialnego zgiełku – mówi socjolog UMCS w Lublinie profesor Włodzimierz Piątkowski. – Dotyczy to zawodów, gdzie ludzie oferują pomoc innym ludziom, ale są one wyjęte spod krytyki medialnej.
„Fajnie, iż ludzie ufają w nasz zawód”
– Fajnie, iż ludzie ufają w nasz zawód i w nasze szczere chęci, intencje i w to, co robimy – mówi funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie młodszy aspirant Rafał Boczek. – Powierzają nam swoje życie. To jest praca specyficzna, trudna. Za każdym razem gdy jedziemy na miejsce zdarzenia, to nigdy nie wiemy co zastaniemy w danym miejscu, w danej sytuacji.
– To jest przede wszystkim pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej – mówi z kolei Anna Maciejewska, ratownik medyczny. – Z zagrożeniami zdrowia jest tak, iż nie wiele możemy zrobić na własną rękę. Zawsze będziemy kogoś potrzebować i tym kimś jesteśmy my ratownicy, którzy przyjeżdżają i zajmują się pacjentami w stanach krytycznych.
10 najlepiej ocenianych zawodów w rankingu „Prestiżu Zawodów i Specjalności” 2025 pic.twitter.com/j3jFkhXEMd
— SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii (@SWResearch_pl) May 7, 2025
Czy influencerzy wzbudzają zaufanie?
– jeżeli chodzi o koniec listy to bez zmian: twórcy internetowi, youtuberzy oraz politycy różnego szczebla. Mamy posłów, senatorów, europosłów, ministrów czy radnych gminnych co jest sygnałem głębokiego deficytu zaufania wobec tych, którzy są z jednej strony obecni bardzo intensywnie w przestrzeni publicznej, ale też często są postrzegani jako niewiarygodni lub zajęci własną osobą, wizerunkiem – dopowiada Piotr Zimolzak.
– Ciężko powiedzieć czy można ufać influencerom, ale myślę, iż zależy od tego, jak bardzo mówią interesujące rzeczy – opowiadają mieszkańcy Lublina. – Powiedziałabym średnio, bo większość robi to za pieniądze. Mają sponsorów, choć czasami tego nie deklarują. Fajnie się to ogląda, ale wiem, iż to, co pokazują w Internecie strasznie się różni od tego, jacy oni są prywatnie.
Szybkie kariery i szybkie upadki
– Po prostu zmienność tego świata, społeczeństwa zdygitalizowanego jest tak duża, iż to są osoby, które mogą być popularne miesiąc temu czy pół roku temu, a za rok nikt o nich nie będzie pamiętał. Można sobie przypomnieć listę influencerów, którzy mieli bardzo wysokie oglądalności, a o których nikt dzisiaj nie pamięta i nie wie, iż takie osoby były. To są szybkie kariery i szybkie upadki, czyli brak stabilności. Respondenci to dostrzegają – dopowiada profesor Włodzimierz Piątkowski.
10 najgorzej ocenianych zawodów w rankingu „Prestiżu Zawodów i Specjalności” 2025 pic.twitter.com/b9kfIuusvq
— SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii (@SWResearch_pl) May 7, 2025
InYa / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL / pixabay.com