Ulicami płynęły rwące potoki, woda wdarła się do budynków

3 miesięcy temu
Zdjęcie: 10.06.2024 Kielce po przejściu silnej burzy. Ulica Piotrkowska / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Zalane ulice, budynki i posesje oraz uszkodzone drzewa. To efekt porywistego wiatru i ulewnego deszczu, jaki przeszedł nad Kielcami i regionem świętokrzyskim w poniedziałek (10 czerwca) po południu.

St. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej informuje, iż strażacy na interwencje wyjeżdżali kilkanaście razy.

– W Kielcach w jednym z przedszkoli doszło do zawalenia się fragmentu podwieszanego sufitu. Na szczęście w pomieszczeniu nie było nikogo z personelu ani dzieci. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy wezwali jeszcze pogotowie energetyczne, które zabezpieczyło instalacje elektryczne, które pojawiły się na wierzchu w wyniku oberwania podwieszanego sufitu – dodał Marcin Bajur.

Burza, która przeszła nad Kielcami spowodowała również, iż zalana została szatnia w Szkole Podstawowej nr 32.

10.06.2024 Kielce. Zalana szatnia w Szkole Podstawowej nr 32 po przejściu nawałnicy przez miasto. / Fot. Piotr Kwaśniewski – Radio Kielce

Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach informuje, iż drogowcy są świadomi zaistniałych utrudnień wynikających z nagłych i obfitych opadów deszczu. Stwierdza przy tym, iż w większości miejsc mieszkańcy miasta muszą poczekać aż woda sama opadnie.

– Kanalizacja deszczowa przy tak obfitym deszczu potrzebuje czasu, by odprowadzić nadmiar wody. Bez względu na to jakie by nie były przekroje kanałów deszczowych przy tak gwałtownych opadach zostaną błyskawicznie wypełnione. Nie bez znaczenia jest też poziom w Silnicy. jeżeli rośnie jej poziom to odpływ wód z systemy kanalizacji trwa dłużej – mówi Jarosław Skrzydło.

10.06.2024 Kielce po przejściu silnej burzy. Ulica Piotrkowska / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

– W przypadku tunelu pod rondem Herlinga-Grudzińskiego zalanie przejścia jest spowodowane wodą spływającą po schodach. W żadnym wypadu nie doszło tam do awarii pomp, które odprowadzają wody gruntowe na bieżąco. Powinny one automatycznie odprowadzić nadmiar wody – podkreśla rzecznik MZD Kielce.

Jarosław Skrzydło dodaje, iż z uwagi na liczne podtopienia w newralgicznych miejscach udrażnianiem wpustów kanalizacji deszczowej zajęli się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Najpoważniej sytuacja wyglądała przy ul. Hożej oraz na ul. Chorzowskiej pod wiaduktem kolejowym. Ponadto z uwagi na wysokie ciśnienie w dwóch miejscach doszło do wyrzucenia dwóch pokryw kanalizacyjnych m.in. przy al. Solidarności w rejonie wieżowca Exbud.

10.06.2024 Kielce po przejściu silnej burzy. Zalana ulica Hoża i Jagiellońska / Fot. Ewa Golińska – Radio Kielce

Jak informuje młodszy brygadier Piotr Dziedzic, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju, na terenie powiatu pracuje w tej chwili 15 zastępów strażaków. Do godziny 17.00 dyspozytor odebrał 36 zgłoszeń związanych ze skutkami gwałtownych opadów.

– Zdarzenia, które do nas spływają dotyczą głównie zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych, zalanych posesji oraz podtopionych budynków. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń byliśmy zmuszeni wprowadzić system kolejkowy, co oznacza, iż w pierwszej kolejności realizowane są najwcześniejsze zgłoszenia – wyjaśnia.

Strażacy apelują, aby osoby, które mają zalany w niewielkim stopniu budynek mieszkalny lub piwnicę próbowały w pierwszej kolejności same pozbyć się wody. Pompy, którymi dysponują druhowie nie są w stanie wypompować wody o niskim poziomie.

W nocy z 10 na 11 czerwca w regionie świętokrzyskim spodziewane są burze, którym będzie towarzyszył ulewny deszcz i silny wiatr. Ostrzeżenie o możliwości wystąpienia gwałtownych zdarzeń pogodowych zostało wysłane do mieszkańców przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

10.06.2024 Kielce po przejściu silnej burzy. Silnica / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce



Idź do oryginalnego materiału