USA uziemiły Starship po eksplozji podczas lotu testowego

goniec.net 3 godzin temu

Stany Zjednoczone uziemiły gigantyczną rakietę nośną Starship firmy SpaceX na czas trwania dochodzenia mającego wyjaśnić przyczynę jej eksplozji podczas niedawnego lotu testowego.

Górny stopień rakiety wystartował z Teksasu w czwartek i rozpadł się nad Karaibami, zmuszając linie lotnicze do zmiany kursu, aby uniknąć spadających odłamków.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, iż ​​współpracuje ze SpaceX i innymi władzami w celu potwierdzenia doniesień o uszkodzeniu mienia na wyspach Turks i Caicos. Nie było żadnych doniesień o obrażeniach.

Firma Elona Muska otrzymała od regulatora lotnictwa polecenie przeprowadzenia dochodzenia w sprawie „nieszczęśliwego wypadku”. Organ ten przeanalizuje ustalenia przed podjęciem decyzji, czy Starship może powrócić do lotów.

FAA potwierdziła, iż ​​uruchomiła „obszar reagowania na szczątki”, aby na krótko spowolnić samoloty poza obszarem , na który spadały , lub opóźnić samolotom start.

Dodał, iż kilka samolotów przetrzymywanych poza obszarem dotkniętym katastrofą zwróciło się z prośbą o zmianę trasy z powodu niskiego poziomu paliwa.

Liftoff of Starship's seventh flight test. The Super Heavy booster utilized flight proven hardware for the first time, reusing a Raptor engine from the fifth flight test pic.twitter.com/v4C4ZJ36If

— SpaceX (@SpaceX) January 17, 2025

Starship to największa i najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, a zarazem klucz do realizacji ambicji Muska dotyczących kolonizacji Marsa.

Czwartkowy start bezzałogowy był siódmą misją testową Starship i pierwszą, w której wykorzystano wyższą, udoskonaloną wersję rakiety.

Jak twierdzi SpaceX przed testem, górny stopień Starship, o dwa metry (6,56 stopy) wyższy od poprzednich wersji, to „statek nowej generacji ze znaczącymi udoskonaleniami”, który miał wykonać kontrolowane wodowanie na Oceanie Indyjskim około godzinę po starcie z Teksasu.

Rakieta nośna Super Heavy powróciła na platformę startową zgodnie z planem około siedem minut po starcie, co wywołało burzę oklasków naziemnych zespołów kontroli lotów.

SpaceX potwierdziło później, iż górny stopień został poddany „gwałtownemu, nieplanowanemu zniszczeniu”.

W poście zamieszczonym na swojej platformie społecznościowej X Musk stwierdził, iż „wstępne przesłanki” wskazują na to, iż problem był związany z „wyciekiem tlenu/paliwa w komorze nad ścianą osłonową silnika statku”. Dodał, iż „na razie nic nie wskazuje na to, aby termin kolejnego startu miał zostać przesunięty poza przyszły miesiąc”.

SpaceX just painted the evening skies with breathtaking art as Starship broke through the horizon. This masterpiece deserves to be auctioned for billions of dollars! pic.twitter.com/IZSEsXOspQ

— SMX (@iam_smx) January 16, 2025

Idź do oryginalnego materiału