W maju przez Bydgoszcz przejdzie przemarsz kominiarzy

2 tygodni temu

Dzień 4 maja jest wyjątkowy dla kominiarzy, ponieważ razem ze strażakami obchodzą oni swoje zawodowe święto. Patronem kominiarzy jest Święty Florian, który według legendy ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Centralne uroczystości odbędą się w Bydgoszczy.

Święto Kominiarzy datowane jest na 4 maja; w tym samym dniu obchodzą je też strażacy. – Jest to okazja do uczczenia ich ciężkiej pracy i znaczenia, jakie mają dla bezpieczeństwa i dobrostanu społeczeństwa. Kominiarze są nie tylko strażnikami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale także symbolizują szczęście i pomyślność. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, a patronem kominiarzy jest święty Florian, który jest również opiekunem strażaków i hutników. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody – podkreśla Krajowa Izba Kominiarzy, która organizuje Święto Kominiarzy w Bydgoszczy.

W tym dniu realizowane są specjalne msze i spotkania, podczas których kominiarze mogą dzielić się doświadczeniami i świętować swoje osiągnięcia. Święto to przypomina również o ważności regularnych inspekcji i konserwacji kominów, co jest najważniejsze dla zapobiegania pożarom i zatruciom tlenkiem węgla.

Święto Kominiarzy w Bydgoszczy 9 maja 2024

Centralne uroczystości Święta Kominiarzy, organizowane przez Krajową Izbę Kominiarzy odbędą się w czwartek, 9 maja w Bydgoszczy. Wówczas nastąpi uroczysty przemarsz kominiarzy z Placu Wolności do Katedry, gdzie o godzinie 12:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji kominiarzy.

Święto Kominiarzy w Bydgoszczy to okazja na spotkanie się kominiarzy, którzy przyjeżdżają do Bydgoszczy całymi rodzinami. W rozmowach z kolegami po fachu dzielą się doświadczeniami, biorą udział w zawodowych dyskusjach oraz świętują osiągnięcia i postępy w swojej dziedzinie. – Jest to świadectwo trwałego znaczenia tego wielowiekowego zawodu we współczesnym społeczeństwie – opisuje izba kominiarzy.


SPRAWDŹ, JAK ŚWIĘTOWANO W ZESZŁYM ROKU: Kominiarze opanowali Bydgoszcz. Zobacz zdjęcia z przemarszu!


Krajowa Izba Kominiarzy to podmiot zrzeszający kominiarzy na terenie całego kraju. Misja Izby wykracza poza Święto Kominiarzy w Bydgoszczy: angażuje się ona w ciągłe doskonalenie branży, dbając o bezpieczeństwo użytkowników budynków i zachowując miejsca pracy mistrzów kominiarskich. Organizacja liczy ponad 500 członków i współpracuje z różnymi stowarzyszeniami, takimi jak Stowarzyszenie Kominy Polskie i Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, walcząc o poprawę rzemiosła i środowiska.

Praca kominiarzy w ciągu wieków ulegała ciągłej ewolucji. – Początki to usuwanie sadzy z kominów prostymi szczotkami, by nie dopuścić do pożaru sadzy i w konsekwencji pożaru budynków, często drewnianych – opisują członkowie izby. Rozwój technologiczny systemów ogrzewania i wentylacji przyniósł wprowadzenie wyspecjalizowanych szczotek i kamer inspekcyjnych, które umożliwiły dokładniejsze badanie stanu kominów. – Ostatni rok to kolejne wyzwania dla kominiarzy w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Kominiarz z tabletem to dzisiaj codzienność – mówi Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Święto Kominiarzy w Bydgoszczy odbędzie się 9 maja 2024 roku (czwartek).

Idź do oryginalnego materiału