Warsztaty w Małopolskim Muzeum Pożarnictwa w Alwerni:
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 453 149 472 . Koszt zajęć – 30 zł/os.
Warsztaty realizowane są od poniedziałku do piątku
Warsztaty dla grup zorganizowanych do 25 os/max
Jak Wojtek został strażakiem – zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy zapoznają się z historią pożarnictwa i rolą OSP. Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z zawodem i pracą strażaka, budzenie szacunku do pracy strażaków, kształtowanie prawidłowych nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia a także rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników. Na Warsztatach uczestnicy przebierają się w strój strażaka. Następnie dzieci otrzymują bawełniany plecak z naniesionym konturem wozu strażackiego, który pomalują farbami do tkanin. Plecak będzie pamiątką z warsztatów.
Na zakończenie zajęć edukator czyta książeczkę ,, Jak Wojtek został strażakiem’’.
Bezpieczny dom – Uczestnicy biorą udział w zajęciach z symulatorem domu, w którym poszczególne pomieszczenia przedstawiają przyczynę powstania pożaru. Następnie uczą się jak poprawnie wzywać pomoc i jak zachowywać się podczas ewakuacji. Każdy uczestnik zajęć dostają teczkę z certyfikatem.
Wozy strażackie dawniej i dziś – Na tych zajęciach omawiany będzie rozwój wozów strażackich począwszy od sikawki konnej z 1910 roku aż do najnowocześniejszych samochodów strażackich. Dowiemy się również jak zmieniał się i rozwijał sprzęt gaśniczy którym posługiwali się i posługują się strażacy.
W drugiej części zajęć uczestnicy będą mieli okazje poznać technikę druku wypukłego- linoryt oraz spróbować swoich możliwości wycinając toporek, ogień lub własny motyw w linoleum, dzięki specjalnych dłutek. Następnie będą mogli własnoręcznie wykonać odbitkę. Powstała w trakcie zajęć matryca będzie doskonałą pamiątka z pobytu w Muzeum, jak też zachęci uczestników do kontynuowania poznanej techniki w domu.
Na Sygnale – Na czym polega praca strażaka? Gaszenie pożarów, likwidowanie zagrożeń drogowych, chemicznych, wodnych, radiologicznych to tylko niektóre z zadań specjalnych jakie wykonuje. A świetny stan zdrowia, sprawność fizyczna, odwaga i determinacja to elementy które go cechują. Na tych zajęciach uczestnicy młodsi (5-9 lat) i starsi (10-14) poznają pracę strażaka, a korzystając z ekspozycji muzeum jak np. z symulatora pożaru, będą mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę w jaki sposób i jaką gaśnicą ugasić pożar widoczny na ekranie. Każdy uczestnik zajęć otrzyma bawełnianą torbę-plecaczek z unikatowym wzorem samochodu strażackiego z naszej kolekcji do samodzielnego pomalowania farbami przeznaczonymi do tkanin.
Dzień otwartych warsztatów indywidualnych:
15, 17 sierpnia – koszt 30 zł/os Tematy:
- Wozy strażackie dawniej i dziś
- Na Sygnale






