Wełna mineralna – gdzie warto ją wykorzystać?

1 rok temu

Wełna mineralna staje się coraz popularniejszym materiałem, jaki wykorzystywany jest w kontekście termoizolacji budynków. Wykorzystuje się ją nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale także i przemysłowym czy użytkowym. Doskonale sprawdza się ona nie tylko jako warstwa zapobiegająca wychładzaniu, ale także jako izolacja akustyczna, która jest w stanie poprawić komfort domowników czy innych osób obecnych w danym budynku. Jednak gdzie warto wykorzystać wełnę mineralną i dlaczego?

Wełna mineralna – krótka charakterystyka materiału izolacyjnego

Wełna mineralna dzieli się na skalną i szklaną. Oba rodzaje izolacji termicznej mają podobne adekwatności, a dzielą je jedynie niektóre parametry. Warstwa izolacyjna wykonana z wełny mineralnej jest coraz częściej doceniana przez fachowców i domowników, co zaowocowało tym, iż materiał ten stał się wyjątkowo powszechny. Do jego najważniejszych cech można zaliczyć:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła – to jedna z najważniejszych adekwatności wełny mineralnej. Niski współczynnik przewodzenia ciepła gwarantuje, iż latem pomieszczenia nie będą się nagrzewać, zaś zimą nie wystąpią straty ciepła;
  • paroprzepuszczalność – to kolejny istotny wyznacznik wełny mineralnej. Wykonana z niej warstwa izolacyjna umożliwia cyrkulację powietrza i zapobiega osiadaniu wilgoci. Dzięki temu poszczególne elementy konstrukcyjne nie są narażone na rozwój grzybów i pleśni;
  • klasę ognioodporności A1 – jest to najwyższa klasa niepalności. Oznacza to, iż wełna mineralna chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia w razie pożaru;
  • izolacyjność akustyczną – wełna mineralna gwarantuje odizolowanie pomieszczeń od dźwięków otoczenia.

Jak więc widać, wełna mineralna może pochwalić się szeregiem świetnych parametrów użytkowych, które warunkują rozmaite możliwości jej wykorzystania.

Wełna mineralna w pracach budowlanych

Wspomniane już zostało, iż z uwagi na wyżej wymienione adekwatności, wełna mineralna często wykorzystywana jest podczas prac remontowych oraz budowlanych. Głównie odnosi się to do budownictwa mieszkalnego, które ma spełniać współczesne wymogi. Wykorzystanie wełny mineralnej w kontekście docieplenia stropów, poddaszy czy podłóg sprawia, iż zminimalizowane zostają straty ciepła, a sam budynek staje się energooszczędny. Oprócz tego, w samym budownictwie mieszkaniowym można wykorzystać wełnę mineralną również w inny sposób. Sprawdzi się ona również do:

  • izolowania systemów kanalizacyjnych,
  • izolowania systemów wentylacyjnych,
  • izolowania instalacji grzewczych.

Za każdym razem wełna mineralna spełni swoją rolę izolatora termicznego i akustycznego. Warto jednak pamiętać o tym, iż by faktycznie można było w pełni wykorzystać potencjał tego materiału, powinien on zostać perfekcyjnie dopasowany do samej inwestycji. Warto sprawdzić, jakie są dostępne produkty, np. na stronie welnaknauf.pl, a następnie podjąć ostateczną decyzję.

Wełna mineralna w przemyśle

Okazuje się, iż wełna mineralna znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w pracach, które związane są z budownictwem mieszkaniowym. Dość często korzysta się z niej także w przemyśle. Wówczas służy ona głównie jako osłona obudowy maszyn, która dodatkowo jest w stanie zminimalizować hałas wynikający z ich pracy. Stosuje się ją także jako wypełnienie ekranów akustycznych, które mają odgrodzić mieszkańców blokowisk od hałasów dobiegających z ruchliwych ulic. Śmiało można powiedzieć, iż wełna mineralna, o ile tylko zostanie optymalnie dobrana do rodzaju konstrukcji i jej przeznaczenia, oferuje wyjątkowo dobre parametry użytkowe i efektywność.

Idź do oryginalnego materiału