Wiemy, jak zachować się podczas burzy i co zrobić gdy zauważymy pożar w lesie

2 dni temu
Zdjęcie: Foto: Pixabay


Sezon letni w pełni. Wysokie temperatury, burze i nagłe gwałtowne opady deszczu stanowią duże zagrożenie, zarówno dla ludzi, jak i środowiska oraz zwierząt. Specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Państwowej Straży Pożarnej wyjaśniają jak należy się zachować gdy widzimy pożar w lesie i gdzie ukryć się w czasie burzy.

W ciągu pierwszego półrocza tego roku na terenie lubuskich lasów odnotowano 132 pożary. Spłonęło 15 hektarów lasu.

– W większości przypadków pożar lasu jest spowodowany przez czynnik ludzki, rzadko kiedy wywołują je anomalie pogodowe – mówi Paweł Wcisło, naczelnik wydziału obronności i ochrony mienia w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych:

Naczelnik podkreśla także, iż najważniejsze jest to, aby użytkownicy lasu zachowywali się odpowiedzialnie:

Innym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia w lesie jest burza.

– Pierwsze co musimy zrobić, to zadbać o własne bezpieczeństwo – mówi Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych:

Gaszeniem pożarów w lasach przede wszystkim zajmują się oczywiście strażacy.

– W porównaniu z zeszłym rokiem na terenie Zielonej Góry i całego powiatu zielonogórskiego widoczny jest wzrost pożarów lasów i traw – mówi starszy kapitan Piotr Kowalski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze:

Strażacy zajmują się także usuwaniem szkód spowodowanych przez burzę. Oficer podkreśla, iż najczęściej są to powalone konary drzew i miejscowe podtopienia.

– Burza może być bezpośrednim lub pośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest to, aby się odpowiednio zachować i schronić – dodaje:

W sytuacji gdy zauważymy pożar lub napotkamy powalone drzewo na drodze należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić o zaistniałej sytuacji. Dyspozytor przekaże dalsze informacje do odpowiednich służb, w tym przypadku do straży pożarnej.

Idź do oryginalnego materiału