Woda w rzekach opada, trwa wielkie pompowanie. W Grodziszczu strażacy zajęli się likwidacją rozlewiska [PODSUMOWANIE DNIA/FOTO]

20 godzin temu

Sytuacja wygląda coraz lepiej, wpływa do nas coraz mniej zgłoszeń – mówi zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, podsumowując kolejny dzień działań związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz podtopień w regionie. W środę odwołano alarm przeciwpowodziowy w Świdnicy.

Odnotowaliśmy dzisiaj 39 zdarzeń, z czego większość dotyczyła odpompowania wody. Przy tej okazji nasi strażacy pomagali też przy pracach porządkowych. Były to szeroko pojęte działania związane z wprowadzaniem pewnej normalizacji. Działania te były głównie prowadzone w gminie Świdnica, gdzie zgłoszonych zdarzeń było najwięcej – w Grodziszczu, Krzyżowej oraz Pszennie, wzdłuż Czarnej Wody w gminie Marcinowice, a także w gminach Żarów, Strzegom oraz Dobromierz – informuje mł. bryg Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Sytuacja wygląda coraz lepiej, wpływa do nas coraz mniej zgłoszeń, dlatego z pewnym optymizmem możemy patrzeć w przyszłość. Okazuje się też, iż w wielu miejscach woda sama spłynęła, bez naszej interwencji. Istnieją też miejsca wymagające interwencji. Korzystając z czterech pomp wysokiej wydajności dążymy do zlikwidowania bardzo dużego rozlewiska, które utworzyło się w Grodziszczu w wyniku przelania się wody przez wały. Tam woda nie mogła wrócić do rzeki i zatapiała domy. Widać już efekty pracy pomp i liczymy na to, iż niedługo uda się zlikwidować to rozlewisko, żeby również w tym miejscu mieszkańcy mogli zacząć u siebie prowadzić porządki i mogli wrócić do normalności – dodaje Grzelak.

Stan wody na rzekach w regionie (stan na godz. 19.00, 18 września 2024 roku):

  • Bystrzyca na wodowskazie w Lubachowie: 230 cm (na granicy stanu alarmowego), w ciągu doby spadek o 5 cm,
  • Bystrzyca na wodowskazie w Kraskowie: 309 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 59 cm), w ciągu doby spadek o 29 cm,
  • Piława na wodowskazie w Mościsku: awaria stacji pomiarowej, ostatni odczyt 333 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 83 cm),
  • Strzegomka na wodowskazie w Chwaliszowie: 181 cm (poniżej stanu ostrzegawczego), w ciągu doby spadek o 25 cm,
  • Strzegomka na wodowskazie w Łażanach: 254 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 14 cm), w ciągu doby spadek o 71 cm,
  • Pełcznica na wodowskazie w Świebodzicach: 138 cm (poniżej stanu ostrzegawczego), w ciągu doby spadek o 9 cm,
  • Czarna Woda na wodowskazie w Gniechowicach: 275 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 95 cm), w ciągu doby spadek o 16 cm.

Sytuacja w Świdnicy

W środę, 18 września odwołano alarm przeciwpowodziowy w Świdnicy. Jak przekazano w komunikacie świdnickiego magistratu, decyzja została podjęta ze względu na poprawę sytuacji hydrologicznej w mieście. Aktualnie trwa sprzątanie ulic po obfitych opadach deszczu i lokalnych podtopieniach.

Również w środę prace rozpoczęła komisja do spraw szacowania szkód i strat powstałych w infrastrukturze komunalnej miasta. – Członkowie komisji przeprowadzą wizje w terenie, przygotują dokumentację fotograficzną i stosowne protokoły opisujące uszkodzone obiekty. Wszystko to przekazane zostanie do Wojewody Dolnośląskiego w celu weryfikacji oszacowanych strat. Wizją objęte zostaną w szczególności: drogi, mosty, przepusty, obiekty i urządzenia sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, sanitarnej i deszczowej, rowy odwadniające, kanały, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, cmentarze, budynki użyteczności publicznej – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego. Wstępne dane dotyczące wysokości strat mają zostać określone do 25 września.

Rzeka Piława w Grodziszczu i Krzyżowej:

1 z 56

/mn/

Idź do oryginalnego materiału