W niedzielę straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego w rejonie ronda Strugi, na końcu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego od strony Antonina.
Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili, iż doszło do pożaru elementów samochodu ciężarowego należącego do jednej z firm z powiatu pleszewskiego. Pojazd transportował kilka busów.
Jak ustalono, podczas jazdy awarii uległ układ hamulcowy. Doszło do zablokowania jednego z hamulców, co spowodowało ciągłe tarcie elementów ciernych o tarczę lub bęben hamulcowy. W efekcie temperatura gwałtownie wzrosła, a rozgrzane części doprowadziły do pojawienia się ognia.
Tego typu zdarzenia nie należą do rzadkości w transporcie ciężkim. W przypadku uszkodzenia zacisku, łożyska lub elementów pneumatycznych hamulec może nie odpuścić po hamowaniu. Wówczas koło pozostaje częściowo zablokowane, a powstające podczas jazdy tarcie generuje ogromne ilości ciepła. Temperatura może osiągnąć kilkaset stopni Celsjusza, co prowadzi do zapalenia okładzin hamulcowych, smarów, opon lub innych elementów znajdujących się w pobliżu.
Na szczęście jeszcze przed przyjazdem strażaków zareagowali inni uczestnicy ruchu drogowego. Kierowcy zatrzymali się i użyli gaśnic samochodowych, dzięki czemu udało się ograniczyć rozwój pożaru i zapobiec większym stratom.
Dzięki szybkiej reakcji świadków oraz sprawnemu działaniu służb sytuacja została opanowana, a przewożone pojazdy nie uległy poważniejszym uszkodzeniom.







1 godzina temu










