14 lutego – odpust św. Walentego w Bieruniu

2 miesięcy temu

Odpust ku czci św. Walentego, patrona Bierunia, odbędzie się w piątek, 14 lutego. Główne uroczystości kościelne i miejskie poprzedzi wigilia odpustu z uroczystym przemarszem z kościoła św. Bartłomieja Apostoła pod pomnik św. Walentego (wieczór, 13.02). Na odwiedzających Bieruń czeka wiele atrakcji.

Na ulicy Krakowskiej po obu stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca.

– Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice miasta. Co roku do Sanktuarium św. Walentego pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, iż nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń – mówi Sebastian Macioł, burmistrz Bierunia.

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego, kult tego świętego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

– Ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować. Współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych. W Bieruniu łączymy te dwie tradycje – wyjaśnia ks. M. Anderko.

Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego (13.02) jest msza św. w intencji mieszkańców Bierunia. Przewodniczył jej biskup Grzegorz Olszowski. Po mszy mieszkańcy Bierunia i goście przeszli ul. Krakowską pod pomnik św. Walentego, a potem pod sanktuarium pod wezwaniem męczennika. Przypomnijmy, iż chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, iż przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie Walencinek. Procesję poprowadziła Orkiestra Dęta Piast.

Tradycyjnie o północy z 13 na 14 lutego odbędzie się pasterka strażacka. To nabożeństwo jest wyrazem podziękowania dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów.

Tego dnia odbywały się też błogosławieństwa dzieci, matek oczekujących potomstwa oraz chorych.

Co jeszcze w programie obchodów?

Foodtrucki

Obok pachnących, barwnych straganów pojawią się foodtrucki, czyli jadłodajnie na kółkach. W dniach 14-16 lutego (piątek – niedziela) na rynku zaparkuje kilkanaście wozów z bogatą ofertą gastronomiczną. Godziny otwarcia foodtrucków: piątek: 12.00-21.00, sobota: 12.00-21.00, niedziela: 12.00-20.00.

Bieruńskie całuski

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można nabyć słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jeden zakład – Spółdzielnię Jedność. Całuski w tym roku obchodzą 20-lecie.

Bieruń ci przaje!

Przy ratuszu na rynku stanie też stoisko walentynkowe pod hasłem Bieruń ci przaje!, na którym, w ramach loterii, losować można będzie walentynkowe upominki – a wśród nich czerwone gadżety sygnowane logiem Bieruń Ci Przaje, płyty z pieśniami do św. Walentego (z muzyka organową wykonaną przez profesora Wacława Golonkę), słodycze i kartki walentynkowe.

Na rynku stoi już ramka walentynkowa do robienia zdjęć.

Walentynki z Muzeum Miejskim

Niespodziankę ma też Muzeum Miejskie w Bieruniu, które pojawi się na odpuście ze swoim stoiskiem i kolekcją muzealnych walentynkowych gadżetów. Ponadto, w niedzielę, 16 lutego o godz. 18.00 w kinoteatrze Jutrzenka muzeum zaprasza na projekcję filmu pt. „Starobieruńsko Betlyjka. Historia ruchomej stajenki w Bieruniu Starym”. Film opowiada historię stajenki w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja od jej początków aż do czasów współczesnych.

(J)

Idź do oryginalnego materiału